We never sell your data to third parties
Baldor VECP3774T-4 is a 10 HP, 1760 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and cast iron construction for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries. It includes Inpro shaft seals and carries a 5-year warranty.
MODEL VECP3774T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,749.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
231
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
21.36 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 10 HP |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07K370X556G2 |
| Frame | 215TC |
| Weight | 231. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0748M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0748M |
| Elec. Spec | 07WGX556 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07K370 |
| Layout | 07LYK370 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/15/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP3774T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07K370X556G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/16/2011 | 48M 4P TEFC VER 215TC CP, S/P#32-6 SE | |
| 07K372X556G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/30/2006 | 48M 4P TEFC VER 215TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 07H060X556 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/14/2006 | 48M 4P TEFC VER 215TC CHEM PROC | |
| 07H060X283 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/1/2002 | 50M 4P TEFC VER 215TC CHEM PROC | |
| 07H060W759 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/24/2001 | 50M 4P TEFC VER 215TC CHEM PROC |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP3774T-4 |
| SPEC. | 07K370X556G2 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 12. 5 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6307 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 06 Amps |
| Break-Down Torque | 104 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 978 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 52 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 55°C |
| Locked-Rotor Torque | 70. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 68°C |
| Starting Current | 96. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 69 | 79 | 83 | 85 | 86 | 84 |
| Efficiency | 88. 6 | 92. 2 | 92. 7 | 92. 3 | 91. 5 | 90. 3 | 91. 8 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1785 | 1777 | 1769 | 1760 | 1750 | 1764 |
| Line Amperes | 5. 73 | 7. 38 | 9. 59 | 12. 2 | 14. 9 | 18 | 13. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA146862 | SA 07K370X776G1 | 1 EA |
| RA135931 | RA 07K370X776G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1001A03G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 37EP1101C43G | TEFC 307 BRG, GRSR, RELIEF, . 25-20 FH TAPS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A41G | FACE MTD E. P. ENCL 307 BRG. 213-5TC S. P. | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A02G | FAN HOUSING, 307 W/MTG BOSSES, GRS HOLE | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 39FH4500A04G | SP'L DRIP COVER FOR 307 MOTOR MACH GRAY | 1 EA |
| 12XN1032A20 | 10-32X1 1/4 HXWS SLTD | 4 EA |
| HA2001A09 | SPACER, . 218 ID X. 937 LG | 4 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XF2520A12 | 1/4-20 X 3/4 HX HD TYPE F | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW4600B33 | V-RING SLINGER 1. 375 X 1. 890 X 0. 350 | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| 07PA1095 | PKG GRP, VER 07 CAST IRON | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP3774T-4
Brand
Baldor
Model
VECP3774T
| Brand | Baldor |
| Model | 36CB5001A06SP |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/