We never sell your data to third parties
Baldor VEWDM3710T is a 7.5 HP, 1770 RPM three-phase washdown duty motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a C-face mounting flange for direct coupling to pumps and gearboxes. This motor operates on common three-phase voltages (typically 208-230/460V) at 60 Hz with a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in demanding environments.
MODEL VEWDM3710T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,714.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
121
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.78 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37H875T859G1 |
| Frame | 213TC |
| Weight | 121. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3736M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | J |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3736M |
| Elec. Spec | 37WGT859 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37H875 |
| Layout | 37LYH875 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEWDM3710T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37H875T859G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/21/2005 | 36M 4P TEFC VER 213TC SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 37H875Y770G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/2/2005 | 44M 4P TEFC VER 213TC SP9(HOSE) SUPER E | |
| 37H875Y770G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/20/2002 | 44M 4P TEFC VER 213TC SP9(HOSE) SUPER E | |
| 37E673Y770E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/24/2001 | 44M 4P TEFC VER 213TC SP. 9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEWDM3710T |
| SPEC. | 37H875T859G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 18. 8/9. 4 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 21 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 4 Amps |
| Break-Down Torque | 69. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 37 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 36. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 53°C |
| Locked-Rotor Torque | 41. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 70. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 63 | 75 | 81 | 84 | 85 | 83 |
| Efficiency | 88. 6 | 92. 2 | 92. 7 | 92. 2 | 91. 3 | 90. 1 | 91. 7 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1786 | 1778 | 1770 | 1761 | 1751 | 1765 |
| Line Amperes | 4. 88 | 6. 08 | 7. 59 | 9. 49 | 11. 5 | 13. 8 | 10. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194356 | SA 37H875S518G1 | 1 EA |
| RA181946 | RA 37H875S518G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3005A04W | CASTING W/. 75 NPT@6(MACH WHITE) | 1 EA |
| 37GS1015 | GASKET, FOR 37 WD KOBX'S (SANTOPRENE) | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A94MW | FRONT TEFC L&M 206 BRG W/O GRSR (WHITE) | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3300A23MW | WHITE EPOXY EP MACH COMPL | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B51SP | SEAL 1. 375 X 2. 125 X 0. 313 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S30 | 1/4-20 X 1 7/8 HEX HEAD SS | 4 EA |
| XY3118S12 | 5/16-18 HEX NUT, STAINLESS STEEL | 4 EA |
| 07FH4011 | WASHDOWN IEC FH W/AUTOPHORETIC PRIMER | 1 EA |
| 11XW1032S06 | SCREW, HXWSHR HD SLDTYF 410 SS | 3 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW4600B31SP | V-RING SLINGER #V38A, 1. 42/1. 50 SH BORE | 1 EA |
| 37CB4512 | CONDUIT BOX LID FOR WASHDOWN 37 FRAME | 1 EA |
| 37GS1008A02 | 37 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XN0832S07 | 8/32 X 7/16 HX WS HD SER X | 4 EA |
| HW2502F21 | #303 SS, SQ KEY 5/16 X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 028 GA |
| HA3104S25 | THRUBOLT-5/16-18X14. 75 SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read more| Brand | WEG |
| Model | 10036OT3E365TSCF2-W4 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/