We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CESWDM3615T is a 5 HP, 1750 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance. This motor operates on 208-230/460V at 60 Hz and is part of the Baldor-Reliance Super-E premium efficiency line.
MODEL CESWDM3615T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,592.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
92
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18 in
Phase
3
Power Factor
78
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36K196S268G1 |
| Frame | 184TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3642M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3642M |
| Elec. Spec | 36WGS268 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36K196 |
| Layout | 36LYK196 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 9/7/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESWDM3615T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36K196S268G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/8/2010 | 42M 4P TEFC HOR 184TC S. P#9-2(HOSE DOWN | |
| 36K196Y754G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/4/2006 | 46M 4P TEFC HOR 184TC S. P#9-2(HOSE DOWN | |
| 36G635Y754G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/1/2006 | 46M 4P TEFC HOR 184TC S. P#9-2(HOSE DOWN) | |
| 36G635Y404G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/14/2005 | 40M 4P TEFC HOR 184TC S. P#9-2(HOSE DOWN) |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CESWDM3615T |
| SPEC. | 36K196S268G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 13. 9-13. 4/6. 7 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 13. 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 14. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 24 Amps |
| Break-Down Torque | 52. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 31 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 34. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 49. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 60 | 72 | 78 | 83 | 83 | 81 |
| Efficiency | 84. 9 | 89. 7 | 90. 3 | 89. 8 | 88. 8 | 87 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1789. 1 | 1776. 2 | 1762. 3 | 1749. 7 | 1732. 5 | 1714. 3 | 1739 |
| Line Amperes | 3. 55 | 4. 31 | 5. 43 | 6. 65 | 7. 94 | 9. 64 | 7. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA202709 | SA 36K196S268G1 | 1 EA |
| RA189985 | RA 36K196S268G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3005A03MU | 36 CB. 75 NPT @ 6, BALL BURNISHED | 1 EA |
| 35GS1022A03SP | GASKET BOX. 125 THK WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3101B27MU | FR EP, 205 BRG-ENCL, (FOR S. P. #9D) | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A32MU | PU EP, 182-4TC 206 BRG OIL SEAL NO GSR-BA | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW4606A03 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-1156-1875-AL44) | 1 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HA1049A02 | DUBO LOK WASHER SIZE 1/4 (NYLON LOCK SEA | 4 EA |
| HA1049A02 | DUBO LOK WASHER SIZE 1/4 (NYLON LOCK SEA | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4011 | WASHDOWN FAN COVER #304 STAINLESS W/NOTC | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 36CB4517 | 36 LIPPED CB LID #304 STAINLESS STEEL | 1 EA |
| 37GS3010SP | 1/16'WHITE LID GASKET | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HW1003S08 | WASHER, #8 EX TH LK, SS | 4 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW2502E16 | #303 SS, SQ KEY 1/4 X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| HW3200S01 | EYEBOLT 3/8-16 X3/4 S. S. TDR #35988 | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA3101S40 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 687 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHF726-10KT-B9-HS1-P23 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/