We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3550T is a 1.5 HP, 3480 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 143T frame (3.5 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics. It is designed for demanding applications such as pumps, fans, compressors, and conveyors.
MODEL EM3550T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$858.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
36
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.29 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3500 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35T638M760G1 |
| Frame | 143T |
| Weight | 36. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3520M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3520M |
| Elec. Spec | 35WGM760 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35T638 |
| Layout | 35LYT638 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 4/28/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3550T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35T638M760G1 | BALDOR/WESTVILLE | 5/24/2010 | 20M 2P TEFC HOR 143T SUPER E | |
| 35T638M760G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/24/2010 | 20M 2P TEFC HOR 143T SUPER E | |
| 35T638S783G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 24M 2P TEFC HOR 143T SUPER-E | |
| 35T638S783G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/30/2003 | 24M 2P TEFC HOR 143T SUPER-E | |
| 35A001S783G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24M 2P TEFC HOR 143T SUPER-E | |
| 35A001S783G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 24M 2P TEFC HOR 143T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3550T |
| SPEC. | 35T638M760G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 4-3. 8/1. 9 |
| RPM | 3500 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 84 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 22 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 932 Amps |
| Break-Down Torque | 9. 49 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 12. 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 61 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 35 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 17. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 67 | 79 | 85 | 89 | 90 | 87 |
| Efficiency | 72. 3 | 82. 2 | 84. 4 | 84. 8 | 84. 3 | 82. 8 | 84. 5 |
| Speed (RPM) | 3575 | 3551 | 3526 | 3498 | 3466 | 3433 | 3479 |
| Line Amperes | 1. 03 | 1. 25 | 1. 55 | 1. 91 | 2. 31 | 2. 79 | 2. 15 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194060 | SA 35T638M760G1 | 1 EA |
| RA181653 | RA 35T638M760G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A01SP | STD PU EP-ENCLOSED-205 BRG-W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3550T
Brand
Baldor
Model
EM3550T-G
Brand
Baldor
Model
EM3550T-5
Brand
Baldor
Model
EM3550T-57
Brand
Baldor
Model
EM3550
Brand
Baldor
Model
EM3556T
Brand
WEG
Model
00112ET3E145T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3583T
Brand
Baldor
Model
EM3582T
Brand
Leeson
Model
E2102
Brand
WEG
Model
00156ET3E143T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3556
Brand
Baldor
Model
ECP3582T
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6207ZZ |
| Brand | INA Bearing |
| Model | GE12UK |
| Brand | AMI Bearings |
| Model | UCMST206-17MZ2 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | GE 160 ES |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/