We never sell your data to third parties
Baldor IDVSWDM3558T is a 2 HP, 1750 RPM, 3-phase washdown inverter duty motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for variable speed applications in food and beverage processing, this motor features a 1.00 service factor, Class H insulation, and encapsulated windings for harsh washdown environments. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and is part of the V*S Master line for precise speed control.
MODEL IDVSWDM3558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,544.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
4500 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
46
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 TE |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35SS636P562G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 46. 000 LB |
| Multiplier | E2 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | J |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 769505 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528M |
| Elec. Spec | 35WGP562 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35SS636 |
| Layout | 35LYSS636 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/22/2009 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | H |
| Eff. Date | 10/16/2012 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for IDVSWDM3558T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35SS636P562G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/23/2009 | 28M 4P TEFC VER 145TC SP#9-2(HOSE) INV | |
| 35S636S746G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/22/2002 | 35M 4P TEFC VER 145TC SP#9-2(HOSE) INV | |
| 35N489S746G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/10/1999 | 35M 4P TEFC VER 145TC |
| Nameplate No. | NP1608L |
|---|---|
| CAT NO | IDVSWDM3558T |
| SPEC. | 35SS636P562G1 |
| FRAME | 145TC |
| HP | 2 TE |
| VOLTS | 230/460 |
| MAG CUR | 3. 4/1. 7 |
| FLA | 5. 8/2. 9 |
| RPM | 1750 |
| RPM MAX | 4500 |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| CLASS | H |
| SER. F. | 1. 00 |
| DES | B |
| SL HZ | 1. 7 |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| WK2 | 0. 165 |
| BLWR V | |
| PH | |
| HZ | |
| A | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| DE BRG | 6205 |
| ODE BRG | 6203 |
| CC | 010A |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 01 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 72 Amps |
| Break-Down Torque | 24. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 66 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 75°C |
| Locked-Rotor Torque | 17. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 90°C |
| Starting Current | 23. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 53 | 67 | 75 | 80 | 84 | 0 |
| Efficiency | 77. 7 | 85. 4 | 86. 9 | 86. 6 | 85. 8 | 84. 2 | 0 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1778 | 1765 | 1751 | 1737 | 1721 | 0 |
| Line Amperes | 1. 8 | 2. 04 | 2. 39 | 2. 88 | 3. 39 | 4. 01 | 0 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201611 | SA 35S640P562G1 | 1 EA |
| RA188906 | RA 35S640P562G1 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB5001A03 | CONDUIT BOX KIT, FOR SUPER II WASHDOWN | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M08MU | FREP TEFC 203 BRG NO GRSR, BALL BURNISH | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A75MU | PU E. P., CAST-FACE MTD-56C-205 BRG(BALL | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA |
| 12XN1032S20 | 10-32 X 1-1/4 HEX M. S., STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A53 | IEC FH NO GREASER (CLEAN ONLY) | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| HA1005A05SP | SLINGER, OD 1. 50, ID. 659, 203 BRG | 1 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| HA5027A04 | HA4054 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| HA3100S24 | THRUBOLT 8. 625 LENGTH 1. 250 TH LENGTH SS | 4 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1608L | SS WD INV UL CSA CC REV MTG | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
IDVSWDM3615T
Brand
Baldor
Model
IR3507M
Brand
Baldor
Model
IDVSWDM3611T
Brand
Baldor
Model
IDVSWDM3546
Brand
Baldor
Model
IDVSWDM3558
| Brand | STIEBER |
| Model | CSK12-2RS |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA4N7.5V4CBRK |
| Brand | Stearns |
| Model | 596690415 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | Y8004-M-5PCK |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/