We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM3771T-5 is a 10 HP, 3490 RPM, three-phase, NEMA Premium Super-E efficient electric motor with a 215TC NEMA C-face flange and base. The Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure provides protection in industrial environments. It operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor and is designed for applications like pumps, fans, and compressors.
MODEL CEM3771T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,397.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
182
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
19.2 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3490 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07H058Y278G1 |
| Frame | 215TC |
| Weight | 182. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0729M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0729M |
| Elec. Spec | 07WGY278 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07H058 |
| Layout | 07LYH058 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 1/27/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3771T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07H058Y278G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/1/2012 | 29M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058Y788G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/11/2010 | 42M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058X131 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/26/2001 | 44M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H58W382 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 38M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H58W382 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 38M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3771T-5 |
| SPEC. | 07H058Y278G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 9. 3 |
| RPM | 3490 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 90. 2 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 17 Amps |
| Break-Down Torque | 53. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 54 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 28. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 75°C |
| Starting Current | 61. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 57 | 78 | 86 | 89 | 90 | 90 | 90 |
| Efficiency | 88. 2 | 91. 6 | 91. 9 | 90. 9 | 89. 5 | 87. 7 | 90. 1 |
| Speed (RPM) | 3576 | 3552 | 3526 | 3496 | 3463 | 3425 | 3476 |
| Line Amperes | 3. 75 | 5. 24 | 7. 15 | 9. 26 | 11. 7 | 14. 2 | 10. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA238144 | SA 07H058Y278G1 | 1 EA |
| RA225071 | RA 07H058Y278G1 | 1 EA |
| 36FN3000C02 | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, 1. 175 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B02 | BRASS CUP WASHER W/GROUND SYMBOL TAB, | 1 EA |
| 37EP1100A41 | FR ENDPLATE MACH FOR GREASER & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A10 | FACE MTD EP, 307BRG, 213-5TC, GRSR, RELIEF & | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 036 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM4103T
Brand
Baldor
Model
CEM4103T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3771T
Brand
Baldor
Model
CEM4108T
Brand
Baldor
Model
CEM3771T-5
| Brand | Invertek |
| Model | ODP-2-34100-3HF42-MN |
| Brand | Stearns |
| Model | 507504200 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FFB121606 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/