We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM3771T is a 10 HP, 3490 RPM, 3-phase, 60 Hz NEMA Premium Super-E motor with a 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance for demanding applications like pumps, fans, and compressors. It operates on 208-230/460V and is part of Baldor's high-efficiency general-purpose line.
MODEL CEM3771T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,397.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
182
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
19.2 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3490 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07H058Y855G1 |
| Frame | 215TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0729M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0729M |
| Elec. Spec | 07WGY855 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07H058 |
| Layout | 07LYH058 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 1/27/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3771T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07H058Y855G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/1/2012 | 29M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058Y012G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/27/2010 | 42M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058W723G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 44M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E | |
| 07H058W723G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 44M 2P TEFC HOR 215TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3771T |
| SPEC. | 07H058Y855G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 23. 6/11. 8 |
| RPM | 3490 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 90. 2 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4 Amps |
| Break-Down Torque | 53. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 0281 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 28. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 77°C |
| Starting Current | 77. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 57 | 77 | 86 | 89 | 90 | 90 | 90 |
| Efficiency | 88. 1 | 91. 5 | 91. 7 | 90. 8 | 89. 4 | 87. 7 | 90 |
| Speed (RPM) | 3576. 4 | 3552 | 3526. 4 | 3496. 4 | 3463. 3 | 3425. 3 | 3477 |
| Line Amperes | 4. 73 | 6. 58 | 8. 97 | 11. 6 | 14. 6 | 17. 8 | 13. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA238142 | SA 07H058Y855G1 | 1 EA |
| RA225069 | RA 07H058Y855G1 | 1 EA |
| 36FN3000C02 | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, 1. 175 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B02 | BRASS CUP WASHER W/GROUND SYMBOL TAB, | 1 EA |
| 37EP1100A41 | FR ENDPLATE MACH FOR GREASER & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A10 | FACE MTD EP, 307BRG, 213-5TC, GRSR, RELIEF & | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 036 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3774T
Brand
Baldor
Model
CEM4107T
Brand
Baldor
Model
CEM3771T
Brand
Baldor
Model
CEM3771T-5
Brand
Baldor
Model
CEM4103T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3711T
Brand
WEG
Model
01036ET3E215TC-W22
Brand
WEG
Model
01036ET3E215TC-S
Brand
WEG
Model
01036ET3ERS215TC
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/