We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01036ET3ERS215TC is a 10 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 215TC frame and TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. This rolled steel frame motor operates on 208-230/460V 60Hz power, features a C-face mount, and is designed for general-purpose industrial applications requiring reliable performance and energy efficiency.
MODEL 01036ET3ERS215TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 7 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 3530 |
| Full Load Amps | 25. 4-23. 0/11. 5 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | --- |
| No load current | 8. 40/4. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 7 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 25. 4-23. 0/11. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3711T
Brand
Baldor
Model
CEM3771T
Brand
WEG
Model
01036ET3E215TC-W22
Brand
WEG
Model
01036ET3E215TC-S
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more