We never sell your data to third parties
Baldor EJMM3312T is a 10 HP, 3475 RPM three-phase electric motor with a 213JM NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This motor is designed for pump applications, featuring a close-coupled JM pump face and extended shaft for direct mounting. It operates on standard three-phase power at 60 Hz, suitable for demanding industrial and commercial pumping systems.
MODEL EJMM3312T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,099.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
213JM
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
120
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
18.19 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 3475 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37F784S633G1 |
| Frame | 213JM |
| Weight | 120. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3728M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3728M |
| Elec. Spec | 37WGS633 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37F784 |
| Layout | 37LYF784 |
| Frame | 213JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/21/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM3312T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37F784S633G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/22/2012 | 28M 2P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784S866G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/24/2012 | 36M 2P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784T238 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/6/2000 | 36M 2P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784Y119 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 33M 2P OPSB HOR 213JM SUPER-E | |
| 37F784Y119 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 33M 2P OPSB HOR 213JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM3312T |
| SPEC. | 37F784S633G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 25. 6-24/12 |
| RPM | 3475 |
| FRAME | 213JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 54 Amps |
| Break-Down Torque | 51. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 98748 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 25. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 29°C |
| Locked-Rotor Torque | 30 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 35°C |
| Starting Current | 79 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 74 | 82 | 86 | 88 | 88 | 87 |
| Efficiency | 84. 2 | 89. 7 | 90. 6 | 90. 2 | 89. 3 | 87. 9 | 89. 7 |
| Speed (RPM) | 3578. 4 | 3552. 7 | 3525. 5 | 3493. 1 | 3458. 3 | 3422. 6 | 3472 |
| Line Amperes | 5. 31 | 7. 03 | 9. 39 | 12 | 14. 8 | 18 | 13. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA246831 | SA 37F784S633G1 | 1 EA | |
| RA233718 | RA 37F784S633G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A10 | . 25-20 X. 62, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP3200A31 | FR ENDPLATE, 37L&M, OPEN, MACH, W/GREASE | 1 EA | |
| HA1104A01 | RODENT SCREEN 37 FRAME 206 BRG FRONT END | 1 EA | |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 37EP3401A11 | PUEP 309 BRG W/METAL SLINGER, GRS & RELI | 1 EA | |
| HA1222 | RODENT SCREEN - 37 C-FACE MOTORS | 4 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA | |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA | |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| HA3104A39 | THRUBOLT-5/16-18 X 12. 250 | 4 EA | |
| 37AD2001A01 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 2 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM3312T-5
Brand
Baldor
Model
EJMM3312T
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/