We never sell your data to third parties
Baldor VEM3770T-5 is a 7.5 HP, 1770 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance. It is designed for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors requiring high efficiency and reliable operation.
MODEL VEM3770T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,011.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Iron
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
170
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
19.2 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07G082X817 |
| Frame | 213TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0735M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0735M |
| Elec. Spec | 07WGX817 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07G082 |
| Layout | 07LYG082 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 3/20/2009 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3770T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07G082X817 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/23/2009 | 35M 4P TEFC VER 213TC SUPER-E | |
| 07G082W782 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/26/2001 | 40M 4P TEFC VER 213TC SUPER-E | |
| 07G82W46 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35M 4P TEFC VER 213TC SUPER-E | |
| 07G82W46 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 35M 4P TEFC VER 213TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3770T-5 |
| SPEC. | 07G082X817 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 7. 5 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 68. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 32 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 33. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Locked-Rotor Torque | 41. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 53. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 65 | 76 | 81 | 83 | 84 | 82 |
| Efficiency | 86. 8 | 91. 2 | 91. 8 | 91. 3 | 90. 7 | 89. 6 | 90. 9 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1777 | 1769 | 1760 | 1750 | 1764 |
| Line Amperes | 3. 71 | 4. 71 | 6 | 7. 54 | 9. 27 | 11. 1 | 8. 58 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA126208 | SA 07G082X790 | 1 EA |
| RA116524 | RA 07G082X790 | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 37EP1100A41 | FR ENDPLATE MACH FOR GREASER & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A10 | FACE MTD EP, 307BRG, 213-5TC, GRSR, RELIEF & | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 036 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| 07PA1095 | PKG GRP, VER 07 CAST IRON | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3714T
Brand
Baldor
Model
VEM8005T
Brand
Baldor
Model
VEM3774T
Brand
Baldor
Model
VEM3770T-5
Brand
Baldor
Model
VEM3714T-5
| Brand | Harwal |
| Model | 130 x 160 x 18U43 |
| Brand | Century |
| Model | HW2034BL |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6213NRC3 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/