We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM3663T-5 is a 5 HP, 3480 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a 184TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B for general-purpose applications like pumps, fans, and compressors. It is part of the Baldor-Reliance NEMA Premium line for high efficiency.
MODEL CEM3663T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,713.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Iron
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
95
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
15.98 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 3475 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 06F057X178G1 |
| Frame | 184TC |
| Weight | 95. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0624M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0624M |
| Elec. Spec | 06WGX178 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06F057 |
| Layout | 06LYF057 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/19/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3663T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06F057X178G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/28/2010 | 24M 2P TEFC HOR 184TC SUPER-E | |
| 06F057W040 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/31/2001 | 34M 2P TEFC HOR 184TC SUPER-E | |
| 06F057W434 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40M 2P TEFC HOR 184TC SUPER-E | |
| 06F057W434 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 40M 2P TEFC HOR 184TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3663T-5 |
| SPEC. | 06F057X178G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 5. 1 |
| RPM | 3475 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 49 Amps |
| Break-Down Torque | 32 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 86 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 19. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 68°C |
| Locked-Rotor Torque | 20. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 82°C |
| Starting Current | 41. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 63 | 76 | 83 | 86 | 88 | 85 |
| Efficiency | 81. 4 | 87. 7 | 89 | 88. 7 | 87. 7 | 86. 3 | 88. 1 |
| Speed (RPM) | 3571 | 3543 | 3514 | 3482 | 3448 | 3408 | 3462 |
| Line Amperes | 2. 73 | 3. 34 | 4. 13 | 5. 05 | 6. 17 | 7. 34 | 5. 72 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA199292 | SA 06F057X178G1 | 1 EA | |
| RA186628 | RA 06F057X178G1 | 1 EA | |
| 34FN3002B02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 905/. 907 HUB W/ | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA | |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA | |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA | |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA | |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP1101A21 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP1300A13 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| HA3101A34 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 375 | 4 EA | |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| 36FH4009A31 | IEC FH W/GREASER & SPL NOTCH, W/ AUTOPHE | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA | |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA | |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3663T
Brand
Baldor
Model
CEM3663T-5
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 194R-C30-1753-PYS1 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-591655 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 6503-08-08-SS |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/