We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor L1508T is a 5 horsepower, 1745 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 213T frame (5.25 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation with a NEMA Design B configuration. This foot-mounted (F1) motor is part of Baldor's reliable general purpose line.
MODEL L1508T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,644.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
108
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.32 in
Phase
1
Power Factor
78
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37K214T912 |
| Frame | 213T |
| Weight | 108. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3727L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 791391 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3727L |
| Elec. Spec | 37WGT912 |
| CD Diagram | CD0017A01 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37K214 |
| Layout | 37LYK214 |
| Frame | 213T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 3/8/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 3/22/2013 |
| Leads | 2#12 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L1508T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37K214T912 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/28/2006 | 27L 4P OPSB HOR 213T | |
| 37D01-131 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35L 4P OPEN HOR 213T | |
| 37D01-131 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35L 4P OPEN HOR 213T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L1508T |
| SPEC. | 37K214T912 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 27 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 213T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 77 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 14. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 43 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 352 Ohms A Ph / 1. 48 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 30. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 68°C |
| Locked-Rotor Torque | 46. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 132 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 38 | 58 | 72 | 78 | 81 | 82 | 80 |
| Efficiency | 71. 2 | 79. 4 | 78 | 77. 3 | 74 | 67. 1 | 75. 3 |
| Speed (RPM) | 1781 | 1766 | 1749 | 1728 | 1699 | 1653 | 1711 |
| Line Amperes | 14. 9 | 17. 5 | 21. 9 | 27. 1 | 33. 9 | 44. 4 | 31. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA036318 | SA 36H282Y373G2 | 1 EA |
| RA032344 | RA 36H282Y373G2 | 1 EA |
| OC3050F09SP | CYL OIL CAP 50MFD/370V | 1 EA |
| EC4270C06 | ELEC CAP, 270-324 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 2 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A03 | SPL FR ENDPLATE -OPEN- FOR EXT FAN & DRI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 36CB3800SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3203A01 | PULLEY ENDPLATE 36 FRAME OPEN 207 BRGW/G | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA3101A40 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 687 | 4 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4012A01 | DRIP COVER NOTCH BOTTOM, W/ AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HA7010A01 | CAPACITOR RETENTION CLAMP, 6. 562 LONG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 36FN3000A01SP | EXFN, PLASTIC, 7. 00 OD, . 912 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 6 EA |
| SP5064A01 | MODEL 36 TYPE LC STATIONARY SWITCH LEAD | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 36-1206B | C FACE KIT 213-5TC ODP | A8 |
Brand
Baldor
Model
L1508T-50
Brand
Baldor
Model
L1508T
Brand
Marathon Electric
Model
131537.00
Brand
Baldor
Model
L1410T
Brand
Baldor
Model
L1430T
Brand
Baldor
Model
EL1410T
| Brand | Boston Gear |
| Model | 843BF-200K-M8 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | PDN 212 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/