We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Marathon 131537.00 is a 5 HP, 1740 RPM single-phase definite purpose motor with a NEMA 184T frame and drip proof enclosure. It operates on 230V at 60 Hz. This air compressor motor is built for continuous industrial duty by Marathon Electric, a Regal Rexnord brand.
MODEL 131537.00
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,108.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
83
Enclosure
ODP
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
208-230
LEESON AC Motor, Continuous Duty Rigid Base, Compressor Motors, Fan & Blower Motors, OEM Replacement Motors, General Purpose AC Motors Application, 5 hp, 208 to 230 VAC, 23 to 21 A, 60 Hz Frequency, 1740 rpm Speed, DP Enclosure, 184T Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, CCW Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, 32.5 ft-lb Torque, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Steel, 14.69 in L Dimensions
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | Continuous Duty Rigid Base |
|---|---|
| Material | Steel |
| Dimensions | 14.69 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 23 to 21 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184T |
| Rotation | CCW |
| Horsepower | 5 hp |
| Torque Rating | 32.5 ft-lb |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan & Blower Motors, OEM Replacement Motors, General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.149 |
SKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreBrand
Baldor
Model
L1410T
Brand
Baldor
Model
L1430T
Brand
Baldor
Model
L1508T
Brand
Baldor
Model
EL1410T
| Brand | Guardair |
| Model | 900LJE060AA |
| Brand | Boston Gear |
| Model | APM925AT-B |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6310ZNRSC3 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6316 ZZ |
SKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreSKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more