We never sell your data to third parties
Baldor EL1410T is a 5 HP, 1735 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 184T frame (4.5" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 115/230V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It uses F-class insulation and standard F1 foot mounting.
MODEL EL1410T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,568.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
97
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18 in
Phase
1
Power Factor
97
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1735 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 36H982Y585G1 |
| Frame | 184T |
| Weight | 97. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3646LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AJ |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3646LC |
| Elec. Spec | 36WGY585 |
| CD Diagram | CD0017A02 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36H982 |
| Layout | 36LYH982 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 2#10 A PH, 2#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EL1410T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36H982Y585G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 46LC 4P OPSB HOR 184T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2116L |
|---|---|
| CAT. NO. | EL1410T |
| SPEC. | 36H982Y585G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 19. 1 |
| RPM | 1735 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 97 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA037037 | SA 36H982Y585G1 | 1 EA |
| RA033062 | RA 36H982Y585G1 | 1 EA |
| HA6362ZP | LIFTING LUG FOR 36 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3100A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA3101A61 | THRUBOLT- 1/4-20 X 14. 187 | 4 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| SP5064A01 | MODEL 36 TYPE LC STATIONARY SWITCH LEAD | 1 EA |
| 36CB5005A01 | CAPACITOR BOX KIT, 36CB3800, OC3060F10, | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| NP2116L | ALUM SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3403 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
131537.00
Brand
Baldor
Model
L1410T
Brand
Baldor
Model
L1430T
Brand
Baldor
Model
L1508T
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0055A |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 9/5VX1060 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U1869A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA1P11AE221GAA009 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/