We never sell your data to third parties
Baldor L1430TM is a 5 horsepower, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 184T frame (4.5 inch shaft height) and an open drip proof (ODP) enclosure. Designed for applications such as pumps, fans, and conveyors, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. This motor is part of Baldor's standard efficiency line for reliable industrial use.
MODEL L1430TM
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,507.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODTF
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
82
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.55 in
Phase
1
Power Factor
86
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36K761X262G1 |
| Frame | 184T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3634LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | L |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 744967 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3634LC |
| Elec. Spec | 36WGX262 |
| CD Diagram | CD0002A02 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36K761 |
| Layout | 36LYK761 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 5/1/2012 |
| Leads | 2#10 A PH, 3#16 B&J |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L1430TM
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36K761X262G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/14/2003 | 34LC 4P ODTF HOR 184T MTO |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | L1430TM |
| SPEC. | 36K761X262G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 24 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | L |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 80 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 25. 5 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | ODTF |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 35 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 494 Ohms A Ph / 1. 73 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 29 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 84°C |
| Locked-Rotor Torque | 36 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 102°C |
| Starting Current | 137 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 63 | 79 | 87 | 90 | 91 | 90 | 0 |
| Efficiency | 63. 7 | 76. 5 | 80. 3 | 80. 6 | 78. 7 | 74. 5 | 0 |
| Speed (RPM) | 1784 | 1768 | 1751 | 1730 | 1704 | 1667 | 0 |
| Line Amperes | 10. 1 | 13. 4 | 17. 5 | 22. 5 | 28. 5 | 36. 3 | 26. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189555 | SA 36M926T077G1 | 1 EA |
| RA177265 | RA 36M926T077G1 | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3200A03 | SPL FR ENDPLATE -OPEN- FOR EXT FAN & DRI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4012A01 | DRIP COVER NOTCH BOTTOM, W/ AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 36FN3000A01SP | EXFN, PLASTIC, 7. 00 OD, . 912 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 6 EA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| 36CB5005A01 | CAPACITOR BOX KIT, 36CB3800, OC3060F10, | 1 EA |
| SP5172A05 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| G7PA1000 | PACKAGING GROUP / BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
L1430T
Brand
Baldor
Model
L1430TM
Brand
Leeson
Model
131622.00
Brand
Baldor
Model
L1410TM
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | ET-8MS-OEM-TFXC |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/