We never sell your data to third parties
Baldor VL3605T is a 2 horsepower, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face footless motor operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors, it uses a standard F1 foot mounting configuration.
MODEL VL3605T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,496.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
66
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.55 in
Phase
1
Power Factor
74
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36C03W223 |
| Frame | 182TC |
| Weight | 66. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3628L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | T |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 593672 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3628L |
| Elec. Spec | 36WGW223 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36C003 |
| Layout | 36LYC003 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 5/5/2011 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VL3605T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36C03W223 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28L 4P TEFC VER 182TC |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | VL3605T |
| SPEC. | 36C03W223 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 23/11. 5 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 75. 5 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 11. 7 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 17. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 96 Ohms A Ph / 1. 14 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 11. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 75°C |
| Locked-Rotor Torque | 14. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 92°C |
| Starting Current | 71 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 37 | 54 | 66 | 74 | 78 | 80 | 77 |
| Efficiency | 61 | 73 | 75 | 75. 5 | 74 | 73 | 74. 5 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1775 | 1760 | 1745 | 1730 | 1712 | 1725 |
| Line Amperes | 7. 5 | 8. 4 | 9. 8 | 11. 5 | 13. 7 | 15. 8 | 12. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA034357 | SA 36C13W223 | 1 EA |
| RA030385 | RA 36C13W223 | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3303A03 | STD PU ENDPLATE -ENCL- 206 BRG W/OUT T-S | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 36FN3000A01SP | EXFN, PLASTIC, 7. 00 OD, . 912 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| EC1850A06SP | ELEC CAP 115V 2. 0 X 4. 3 X | 1 EA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| SP5061A01 | MODEL 36 TYPE L, F1, SMALL CAP CAN | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3605
Brand
Baldor
Model
VL3509-50
Brand
Baldor
Model
VL3505
Brand
Baldor
Model
VL3506-50
Brand
Baldor
Model
VL3506
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/