We never sell your data to third parties
Leeson 131535.00 2 HP, 1740 RPM single-phase general purpose motor with NEMA 182T frame and open drip proof (ODP) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Designed for indoor general purpose applications requiring reliable single-phase power.
MODEL 131535.00
$656.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
72
Enclosure
ODP
Frame
182T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
KW
1.5
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
115/208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131535.00
UPC: 691720017838 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 2 hp, 115/208 to 230 VAC, 24.5/13 to 12.4 A, 60 Hz, 1 ph, 1740 rpm, 1 Speed, DP, 182T Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 6 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.19 in L x 10.73 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.19 in L x 10.73 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 24.5/13 to 12.4 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 182T |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 6 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreBrand
Baldor
Model
L1319T
Brand
Baldor
Model
L3605T
Brand
Leeson
Model
120004.00
Brand
Baldor
Model
L1321T
Brand
Leeson
Model
131509.00
Brand
Baldor
Model
L3605
Brand
Leeson
Model
131536.00
Brand
Baldor
Model
L1321TM
SKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/