We never sell your data to third parties
Baldor VL1321T is a 1.5 HP, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 145TC frame and open enclosure. This C-face less base motor operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor and NEMA Design B for general industrial applications such as fans, blowers, and light-duty machinery. The 145TC frame provides a 3.5-inch shaft height with a standard C-face mounting flange.
MODEL VL1321T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$957.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
48
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.54 in
Phase
1
Power Factor
80
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35DD005W029 |
| Frame | 145TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3535L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 777873 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3535L |
| Elec. Spec | 35WGW029 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35DD005 |
| Layout | 35LYDD005 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/22/2009 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/18/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VL1321T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35DD005W029 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/23/2009 | 35L 4P OPEN VER 145TC DRIP COVER & EXT | |
| 35D05W29 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35L 4P OPEN VER 145TC DRIP COVER & EXT | |
| 35D05W29 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35L 4P OPEN VER 145TC DRIP COVER & EXT |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | VL1321T |
| SPEC. | 35DD005W029 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 21/10. 5 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 70 |
| PF | 64 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 11 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 16 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 3 Ohms A Ph / 1. 09 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Locked-Rotor Torque | 15 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 66°C |
| Starting Current | 74 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 29 | 42 | 54 | 64 | 71 | 76 | 68 |
| Efficiency | 46. 3 | 60. 8 | 67. 7 | 70. 1 | 71 | 70. 5 | 70. 6 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1782 | 1772 | 1762 | 1751 | 1738 | 1755 |
| Line Amperes | 9. 3 | 9. 6 | 10. 1 | 11 | 12. 1 | 13. 6 | 11. 66 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189059 | SA 35EE018X966 | 1 EA |
| RA176778 | RA 35EE018X966 | 1 EA |
| OC3015F12SP | CYL OIL CAP 15MFD/370V | 1 EA |
| EC1850A06SP | ELEC CAP 115V 2. 0 X 4. 3 X | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| SP1006A01 | TERM. BOARD, MODE 35 SW X H-23655 | 1 EA |
| 35CB3801SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| HA7010 | CAPACITOR RETENTION CLAMP | 1 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3400A14 | SPL FACE MTD END PLATE - OPEN-143-5TC-05 | 1 EA |
| 35AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4006A04 | DRIP COVER SPECIAL, W/ AUTOPHERETIC PRIM | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| 34GS5003 | FOAM SLEEVE, ID = 2 1/16' X 3 3/8' | 2 EA |
| SP5056A61 | MODEL 35 LC STATIONARY SWITCH LEAD ASSY | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0016 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read more| Brand | US Motors |
| Model | FDU3CM2K18 |
| Brand | Bando |
| Model | 600-DS14M-3150 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | FBRK-2120Y2B |
| Brand | INA Bearing |
| Model | 4407-TN |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/