We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3660T is a 3 HP, 3475 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B for general applications like pumps, fans, and conveyors. It uses standard F1 foot mounting with the conduit box on the left.
MODEL EM3660T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,297.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182T
Frame Material
Iron
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
84
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
15.24 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3460 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 06H002W958 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0619M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0619M |
| Elec. Spec | 06WGW958 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06H002 |
| Layout | 06LYH002 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/6/2008 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3660T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06H002W958 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/28/2010 | 18M 2P TEFC HOR 182T SUPER-E | |
| 06H002W727 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/27/2005 | 23M 2P TEFC HOR 182T SUPER-E | |
| 06H02W36 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 2P TEFC HOR 182T SUPER-E | |
| 06H02W36 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 2P TEFC HOR 182T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3660T |
| SPEC. | 06H002W958 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 8. 2-7. 6/3. 8 |
| RPM | 3460 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 73 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 47 Amps |
| Break-Down Torque | 21. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 1792 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8. 74 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 13. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 30. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 57 | 76 | 84 | 88 | 91 | 92 | 90 |
| Efficiency | 81. 2 | 86. 5 | 87. 4 | 87 | 85. 9 | 84. 2 | 86. 3 |
| Speed (RPM) | 3566 | 3535. 8 | 3503 | 3469. 3 | 3433. 3 | 3391. 3 | 3448 |
| Line Amperes | 1. 76 | 2. 31 | 3. 01 | 3. 8 | 4. 63 | 5. 58 | 4. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA170893 | SA 06H002W958 | 1 EA |
| RA159134 | RA 06H002W958 | 1 EA |
| 34FN3002B02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 905/. 907 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP1101A21 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP1100A07 | PU ENDPLATE MACH W/GREASER & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA3101A53 | THRUBOLT 1/4-20 X 10. 50 | 4 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36FH4009A31 | IEC FH W/GREASER & SPL NOTCH, W/ AUTOPHE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-1749 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3660T-8
Brand
Baldor
Model
EM3660T
Brand
Baldor
Model
EM3610T
Brand
WEG
Model
00336ET3E182T-W22
Brand
Baldor
Model
ECP3660T
Brand
Baldor
Model
ECP3660T-4
| Brand | STIEBER |
| Model | DC7221(5C) |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6020ZZC3 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/