We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VECP3581T is a 1 HP, 1765 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features a C-face less base (V) mounting, operates on 60 Hz, and delivers NEMA Premium Super-E efficiency with a 1.15 service factor. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL VECP3581T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,295.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Iron
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
67
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.56 in
Phase
3
Power Factor
69
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
208-230/460
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 05F006X014G1 |
| Frame | 143TC |
| Weight | 67. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | J |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0524M |
| Elec. Spec | 05WGX014 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05F006 |
| Layout | 05LYF006 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/27/2007 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP3581T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05F006X014G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/3/2009 | 24M 4P TEFC VER 143TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05F006W310G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/24/2008 | 24M 4P TEFC VER 143TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05F006W706G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/8/2006 | 23M 4P TEFC VER 143TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05F006W310G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/25/2006 | 24M 4P TEFC VER 143TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E143W310 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/12/2002 | 24M 4P TEFC VER 143TC CP SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP2069E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP3581T |
| SPEC. | 05F006X014G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 3-3/1. 5 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | N |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 87. 5 |
| PF | 70 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 99 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 02 Amps |
| Break-Down Torque | 15. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 12 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 21°C |
| Locked-Rotor Torque | 11 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 26°C |
| Starting Current | 15 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 28 | 48 | 60 | 70 | 77 | 81 | 74 |
| Efficiency | 74. 8 | 84. 4 | 87 | 87. 9 | 87. 7 | 87. 3 | 87. 8 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1785 | 1778 | 1770 | 1761 | 1753 | 1765 |
| Line Amperes | 1. 07 | 1. 18 | 1. 33 | 1. 53 | 1. 76 | 2 | 1. 67 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA161372 | SA 05F005X014G1 | 1 EA |
| RA149927 | RA 05F005X014G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 1 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 35EP1102B03G | FREP TEFC 205 BRG, GRSR, RLF, . 125 NPT DRAI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 35EP1329A16G | PUEP ENCL 143-5TC 205 BRG, GRSR, RLF, NPT D | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HA3100A28 | THRUBOLT 10-32 X 8. 187 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH1000A04G | SPL FAN COVER MODEL 35 (GRAY) | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA |
| WD4100A03 | DE-750 HEYCO PLUG 62MP0750 MICRO PLASTIC | 1 EA |
| 35FH4500A11 | DRIPCOVER(W/ AUTOPHERETIC PRIMER) | 1 EA |
| HA2001A13 | 35-10103 SPACER WELKER | 3 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 3 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW4600B32SP | V-RING SLINGER 1. 000 X 1. 540 X 0. 240 | 1 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 022 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP2069E | SS CP SUPER-E UL CSA-EEV CC REV MTG | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP3581
Brand
Baldor
Model
VECP3581T
Brand
Baldor
Model
VECP3581T-4
Brand
Baldor
Model
VECP3581-4
Brand
Baldor
Model
VEWDM3546T
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6021ZZC3 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/