We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor JML1406T is a 3 horsepower, 3450 RPM single-phase JM pump motor with a 182 NEMA frame and open drip-proof (ODP) enclosure. Designed for close-coupled centrifugal pump applications, it features a JM pump shaft and face with base for direct mounting. The motor operates on 115/230V dual voltage at 60 Hz and is part of Baldor's pump motor line for reliable fluid transfer.
MODEL JML1406T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,277.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
182JM
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
69
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
16.5 in
Phase
1
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115/208-230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36G095-0115G1 |
| Frame | 182JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/208-230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3628L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 744058 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3628L |
| Elec. Spec | 36WG0115 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36G095 |
| Layout | 36LYG095 |
| Frame | 182JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 11/11/2005 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 4/25/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JML1406T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36G095-0115G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/21/2005 | 28L 2P OPEN HOR 182JM | |
| 36G95W836 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28L 2P OPEN HOR 182JM JML1406T | |
| 36G95W836 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28L 2P OPEN HOR 182JM JML1406T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JML1406T |
| SPEC. | 36G095-0115G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 115/208-230 |
| AMP | 28/14. 7-14 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182JM |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 78 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 14. 7 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 35 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 175 Ohms A Ph / 0. 914 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 7. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 56°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 74 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 63 | 79 | 86 | 89 | 91 | 91 | 90 |
| Efficiency | 58. 1 | 70. 7 | 74. 6 | 75. 2 | 73. 9 | 70. 9 | 74. 4 |
| Speed (RPM) | 3557 | 3522 | 3484 | 3439 | 3385 | 3314 | 3407 |
| Line Amperes | 6. 6 | 8. 7 | 11. 4 | 14. 5 | 18. 2 | 22. 7 | 16. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA037156 | SA 36K77-2759 | 1 EA |
| RA033181 | RA 36K77-2759 | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA1103A08 | RODENT SCREEN, 36 FRAME, OPEN, FRONT END | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3405A05 | PUEP 182-4C OPEN 207 BRG W/BAFF. TSLV, G | 1 EA |
| 36AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HA1102A11 | SCREEN, RODENT FOR 36EP3405 | 2 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| 36CB5010A01 | CAPACITOR BOX KIT, 36CB3800, OC3020F12 | 1 EA |
| SP5064A06 | MODEL 36 TYPE LC STAT SWITCH LEAD ASSEMB | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0016 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read more| Brand | Koyo Bearing |
| Model | NA6911A |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | STO-12X |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 150-C108NBD |
| Brand | Pramet |
| Model | 6755459 |
| Brand | Coilhose |
| Model | 1103STB |
| Brand | Climax Metal |
| Model | M-32-L |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | STO-15X |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/