We never sell your data to third parties
Leeson 131636.00 3 HP, 3500 RPM single-phase general purpose motor with NEMA 182T frame and open drip proof (ODP) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 77% efficiency. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings (6206 drive end, 6205 opposite drive end). Continuous duty for indoor applications.
MODEL 131636.00
$708.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
77
Enclosure
ODP
Frame
182T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
115/208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131636.00
UPC: 691720018569 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 3 hp, 115/208 to 230 VAC, 28/15.2 to 14 A, 60 Hz, 1 ph, 3500 rpm, 1 Speed, DP, 182T Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 14.19 in L x 11.31 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 14.19 in L x 11.31 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 28/15.2 to 14 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3500 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 182T |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreSKU: 2525456
Exactly as listed!!
There were no surprises when I received this Leeson Motor. Exactly as listed! Fast Free Shipping! Great Price!!
Read moreBrand
Baldor
Model
L1406T
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | AT-606 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 215THTCD8071 |
SKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreSKU: 2525456
Exactly as listed!!
There were no surprises when I received this Leeson Motor. Exactly as listed! Fast Free Shipping! Great Price!!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/