We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3613T is a 5 HP, 3450 RPM 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 184T frame (4.5" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and compressors, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics. This foot-mounted (F1) motor operates on common 208-230/460V three-phase power at 60 Hz.
MODEL EM3613T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,157.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
75
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
16.55 in
Phase
3
Power Factor
91
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36G271S042G2 |
| Frame | 184T |
| Weight | 75. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS042 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36G271 |
| Layout | 36LYG271 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/10/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3613T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36G271S042G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/10/2010 | 30M 2P TEFC HOR 184T SUPER-E | |
| 36G271T860 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/6/2005 | 34M 2P TEFC HOR 184T SUPER-E | |
| 36G271T149 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/25/2001 | 34M 2P TEFC HOR 184T SUPER-E | |
| 36G271X418G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 34M 2P TEFC HOR 184T SUPER-E | |
| 36G271X418G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 34M 2P TEFC HOR 184T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3613T |
| SPEC. | 36G271S042G2 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 11. 8/5. 9 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 91 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 67 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 68 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 3313 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 23. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 72°C |
| Locked-Rotor Torque | 27. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 89°C |
| Starting Current | 57. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 81 | 88 | 91 | 93 | 93 | 92 |
| Efficiency | 84. 1 | 88. 9 | 89. 4 | 88. 7 | 87. 3 | 85. 8 | 87. 9 |
| Speed (RPM) | 3568. 7 | 3537. 4 | 3504. 2 | 3465. 8 | 3428. 2 | 3385 | 3443 |
| Line Amperes | 2. 24 | 3. 26 | 4. 47 | 5. 85 | 7. 26 | 8. 8 | 6. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194650 | SA 36G271S042G2 | 1 EA |
| RA182236 | RA 36G271S042G2 | 1 EA |
| 34FN3002B02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 905/. 907 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3100A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3301 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1304A62SP | FLANGE MTD ENDPLATE 182-4TD -ENCL (LESS | A8 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3613T-57
Brand
Baldor
Model
EM3613T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3613T-5
Brand
Baldor
Model
EM3613T
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0052
Brand
Baldor
Model
CEM3613T
Brand
WEG
Model
00536ET3E184T-W22
Brand
WEG
Model
00536ET3E184TC-W22
Brand
Baldor
Model
EM3663T
Brand
Baldor
Model
VEM3613
Brand
Baldor
Model
CEM3663T
Brand
Baldor
Model
ECP3663T
| Brand | Dixon |
| Model | L74M-4MB |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1747-L30A |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-48XEL3716LP12 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KG-80 ARO |
| Brand | Guardair |
| Model | 74GHTP |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 22215 EK/C3 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | HD-8284M |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/