We never sell your data to third parties
Baldor EL1406T is a 3 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and Open Drip Proof (ODP) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 115/230V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance. It is foot mounted (F1) and suitable for applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EL1406T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,382.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
70
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
15 in
Phase
1
Power Factor
98
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36E002S117E7 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3628LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3628LC |
| Elec. Spec | 36WGS117 |
| CD Diagram | CD0055 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36E002 |
| Layout | 36LYE002 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 11/13/2008 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EL1406T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36E002S117E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/29/2009 | 28LC 2P OPEN HOR 182T SUPER E |
| Nameplate No. | NP2116L |
|---|---|
| CAT. NO. | EL1406T |
| SPEC. | 36E002S117E7 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 24. 6/12. 3 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 81 |
| PF | 98 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 56 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 46 Amps |
| Break-Down Torque | 22. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 74602 Ohms A Ph / 0. 85786 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 56 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 32°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 88 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 39°C |
| Starting Current | 78 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 98 | 98 | 98 | 98 | 97 | 96 | 97 |
| Efficiency | 67. 4 | 77. 6 | 81. 1 | 81. 1 | 79. 6 | 75. 5 | 80. 2 |
| Speed (RPM) | 3559 | 3533. 3 | 3506 | 3471. 6 | 3436. 5 | 3370. 6 | 3451 |
| Line Amperes | 3. 72 | 6. 42 | 9. 17 | 12. 3 | 15. 7 | 21 | 14. 3 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA177110 | SA 36E002S117E7 | 1 EA |
| RA165163 | RA 36E002S117E7 | 1 EA |
| OC3070C09 | AEROVOX #Z24P247OM22A1 OIL CAP 70MFD/240 | 1 EA |
| EC1815A06SP | ELEC CAP 115V 2. 0 X 4. 3 | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| 36CB3800SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| HA7010A01 | CAPACITOR RETENTION CLAMP, 6. 562 LONG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| SP5064A01 | MODEL 36 TYPE LC STATIONARY SWITCH LEAD | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP2116L | ALUM SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/