We never sell your data to third parties
Baldor L3709T is a 7.5 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 213T frame (5.25" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation with a NEMA Design B configuration.
MODEL L3709T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,141.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
123
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
17.89 in
Phase
1
Power Factor
91
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 37M324W579G1 |
| Frame | 213T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3735LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | - |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 527125 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3735LC |
| Elec. Spec | 37WGW579 |
| CD Diagram | CD0017A02 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37M324 |
| Layout | 37LYM324 |
| Frame | 213T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 2/11/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/18/2010 |
| Leads | 2#10 A PH, 2#14 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3709T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37M324W579G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/16/2010 | 35LC 2P TEFC HOR 213T L3709T | |
| 37C01W579 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35LC 2P TEFC HOR 213T L3709T | |
| 37C01W579 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35LC 2P TEFC HOR 213T L3709T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3709T |
| SPEC. | 37M324W579G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 230 |
| AMP | 33 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 213T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 00 |
| CODE | F |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 83 |
| PF | 91 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 36 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 35 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 22 Ohms A Ph / 0. 98 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 17 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 88°C |
| Locked-Rotor Torque | 28 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | |
| Starting Current | 220 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 76 | 88 | 92 | 94 | 94 | 94 | 0 |
| Efficiency | 66. 7 | 78. 4 | 82. 2 | 83. 3 | 82. 9 | 81. 6 | 0 |
| Speed (RPM) | 3575 | 3555 | 3533 | 3508 | 3481 | 3449 | 0 |
| Line Amperes | 12 | 17. 6 | 24. 1 | 31. 2 | 39 | 47. 6 | 0 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 35 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 22 Ohms A Ph / 0. 98 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 17 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 88°C |
| Locked-Rotor Torque | 28 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | |
| Starting Current | 220 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 76 | 88 | 92 | 94 | 94 | 94 | 0 |
| Efficiency | 66. 7 | 78. 4 | 82. 2 | 83. 3 | 82. 9 | 81. 6 | 0 |
| Speed (RPM) | 3575 | 3555 | 3533 | 3508 | 3481 | 3449 | 0 |
| Line Amperes | 12 | 17. 6 | 24. 1 | 31. 2 | 39 | 47. 6 | 0 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189994 | SA 37M307T876 | 1 EA |
| RA177683 | RA 37M307T876 | 1 EA |
| OC3050F09SP | CYL OIL CAP 50MFD/370V | 1 EA |
| OC3035F09SP | CYL OIL CAP 35MFD/370V | 1 EA |
| EC1216C06SP | ELEC CAP, 216-259 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 3 EA |
| 37FN3002A01SP | EXFN, PLASTIC, 9. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 13XT0832A07 | 8-32X7/16 TYP 23 PAN HD SLT DX | 2 EA |
| 37CB5001A21 | ENCL, A01 BOX W/LID, GASKETS & 1. 09 LEAD | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007A06 | IEC FH W/GRS, NOT @6, 3 F/C HOL & NOT FO | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| SP5172A03 | 37 TYPE L TORQ STAT SWITCH LEAD ASSEMBLY | 1 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 10 EA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| NS2539 | INSULATOR FOR 37 FRAMESWITCH (MH1011A10) | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0086 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-3301 | C FACE KIT | P1 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Leeson
Model
140684.00
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6222-2RLD-C3 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/