We never sell your data to third parties
Baldor WCL1406T is a 3 HP, 3450 RPM single-phase open drip proof (ODP) electric motor with a NEMA 182TCZ frame. This motor operates on 115/230V at 60 Hz and features a 1.15 service factor with Class F insulation. The 182TCZ frame indicates a T-frame with a C-face flange and special West Coast mounting dimensions, suitable for direct coupling to pumps, fans, and compressors in general industrial applications.
MODEL WCL1406T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,285.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
182TCZ
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
81
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
19.69 in
Phase
1
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 9 |
| Specification Number | 36E772-115 |
| Frame | 182TCZ |
| Weight | 81. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3628L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | Y |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 746014 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3628L |
| Elec. Spec | 36WG0115 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36E772 |
| Layout | 36LYE772 |
| Frame | 182TCZ |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 5/10/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for WCL1406T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36E772-115 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28L 2P OPEN HOR 182TCZ |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | WCL1406T |
| SPEC. | 36E772-115 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 28/14 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182TCZ |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 78 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 14. 7 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 35 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 175 Ohms A Ph / 0. 914 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 7. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 56°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 74 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 63 | 79 | 86 | 89 | 91 | 91 | 90 |
| Efficiency | 58. 1 | 70. 7 | 74. 6 | 75. 2 | 73. 9 | 70. 9 | 74. 4 |
| Speed (RPM) | 3557 | 3522 | 3484 | 3439 | 3385 | 3314 | 3407 |
| Line Amperes | 6. 6 | 8. 7 | 11. 4 | 14. 5 | 18. 2 | 22. 7 | 16. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA034726 | SA 36E775-2759 | 1 EA | |
| RA030754 | RA 36E775-2759 | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1103A08 | RODENT SCREEN, 36 FRAME, OPEN, FRONT END | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA | |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA | |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP1206A15 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 36AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| HA1102A09 | RODENT SCREEN 36 OPEN FAC | 2 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HA2009A01 | 36-4613 SL ANOD. ALUM (STER | 1 EA | |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA | |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA | |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA | |
| SP5064A06 | MODEL 36 TYPE LC STAT SWITCH LEAD ASSEMB | 1 EA | |
| 36CB5010A01 | CAPACITOR BOX KIT, 36CB3800, OC3020F12 | 1 EA | |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| LC0016 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA | |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | HM-46 T |
| Brand | Century |
| Model | H508ES |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/