We never sell your data to third parties
Baldor JPL1406T is a 3 horsepower, 3450 RPM single-phase pump motor with a 182JP NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, it features a standard F1 foot mounting configuration and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's pump motor line, engineered for reliable performance in demanding fluid handling systems.
MODEL JPL1406T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,277.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
182JP
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
76
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
19.56 in
Phase
1
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 16 |
| Specification Number | 36E771-115 |
| Frame | 182JP |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3628L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | Z |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 593675 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3628L |
| Elec. Spec | 36WG0115 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36E771 |
| Layout | 36LYE771 |
| Frame | 182JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 5/6/2011 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JPL1406T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36E771-115 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28L 2P OPEN HOR 182JP |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JPL1406T |
| SPEC. | 36E771-115 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 28/14 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182JP |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 78 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 14. 7 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 35 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 175 Ohms A Ph / 0. 914 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 7. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 56°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 74 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 63 | 79 | 86 | 89 | 91 | 91 | 90 |
| Efficiency | 58. 1 | 70. 7 | 74. 6 | 75. 2 | 73. 9 | 70. 9 | 74. 4 |
| Speed (RPM) | 3557 | 3522 | 3484 | 3439 | 3385 | 3314 | 3407 |
| Line Amperes | 6. 6 | 8. 7 | 11. 4 | 14. 5 | 18. 2 | 22. 7 | 16. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA034724 | SA 36E774-2759 | 1 EA | |
| RA030752 | RA 36E774-2759 | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1103A08 | RODENT SCREEN, 36 FRAME, OPEN, FRONT END | 1 EA | |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| SP1008A01 | BAFFLE, MODEL 36 & 37 | 1 EA | |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA | |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP1402A16 | SPL. FACE MTD. EP. 36 FR-OPEN-207 BRG/GREAS | 1 EA | |
| 36AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA | |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA1102A07 | RODENT SCREEN 36 OPEN FACE | 2 EA | |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA | |
| 10XN2520A26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HA2009A01 | 36-4613 SL ANOD. ALUM (STER | 1 EA | |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA | |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA | |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA | |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA | |
| 36CB5010A01 | CAPACITOR BOX KIT, 36CB3800, OC3020F12 | 1 EA | |
| SP5064A06 | MODEL 36 TYPE LC STAT SWITCH LEAD ASSEMB | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA | |
| LC0016 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA | |
| G7PA1000 | PACKAGING GROUP / BALDOR | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
| Brand | Berliss |
| Model | HPA280940 |
| Brand | Bando |
| Model | 800-S14M-2800 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | F721-10KZT-B7-G3 |
| Brand | Invertek |
| Model | ODV-3-240041-3F12-MN |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/