We never sell your data to third parties
Baldor VECP3583T-4 is a 1.5 HP, 3450 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz and features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL VECP3583T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,337.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Iron
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
67
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.57 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 05F006W176G1 |
| Frame | 143TC |
| Weight | 67. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 784140 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0524M |
| Elec. Spec | 05WGW176 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05F006 |
| Layout | 05LYF006 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 2/20/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP3583T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05F006W176G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2011 | 24M 2P TEFC VER 143TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E999W176G1 | BALDOR/WESTVILLE | 7/18/2008 | 24M 2P TEFC VER 143TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E999W176G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/25/2006 | 24M 2P TEFC VER 143TC C. P. SP#32-6 SE | |
| 05E073W176 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/24/2001 | 24M 2P TEFC VER 143TC CHEM PROC SP#32-6 | |
| 05F006W176G1 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 24M 2P TEFC VER 143TC C. P. SP#32-6 SE |
| Nameplate No. | NP2069E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP3583T-4 |
| SPEC. | 05F006W176G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 2 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 88 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 45 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 32°C |
| Locked-Rotor Torque | 10. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 37°C |
| Starting Current | 20. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 68 | 78 | 83 | 87 | 88 | 85 |
| Efficiency | 71. 9 | 81. 3 | 84. 3 | 85. 5 | 85 | 84 | 85. 2 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3545 | 3521 | 3496 | 3468 | 3439 | 3479 |
| Line Amperes | 1. 03 | 1. 29 | 1. 6 | 2 | 2. 4 | 2. 8 | 2. 25 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA217865 | SA 05F006W812G1 | 1 EA |
| RA205045 | RA 05F006W812G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 1 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 35EP1102B03G | FREP TEFC 205 BRG, GRSR, RLF, . 125 NPT DRAI | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 35EP1329A16G | PUEP ENCL 143-5TC 205 BRG, GRSR, RLF, NPT D | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HA3100A28 | THRUBOLT 10-32 X 8. 187 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH1000A04G | SPL FAN COVER MODEL 35 (GRAY) | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA |
| WD4100A03 | DE-750 HEYCO PLUG 62MP0750 MICRO PLASTIC | 1 EA |
| 35FH4500A11 | DRIPCOVER(W/ AUTOPHERETIC PRIMER) | 1 EA |
| HA2001A13 | 35-10103 SPACER WELKER | 3 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 3 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW4600B32SP | V-RING SLINGER 1. 000 X 1. 540 X 0. 240 | 1 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 022 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2069E | SS CP SUPER-E UL CSA-EEV CC REV MTG | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/