We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00112ET3E145T-W22 is a 1 HP, 1200 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 145T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Part of the W22 severe duty line, it features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for 208-230/460V, 60 Hz operation. This motor is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 vibration standards for harsh industrial environments.
MODEL 00112ET3E145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$562.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 51 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1150 |
| Full Load Amps | 3. 82-3. 45/1. 73 A |
| Efficiency (100%) | 82. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | F |
| Noise | 49 dB(A) |
| No load current | 2. 39/1. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 3. 82-3. 45/1. 73 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3550T
Brand
Baldor
Model
EM3556T
Brand
Baldor
Model
EM3583T
Brand
Baldor
Model
EM3582T
Brand
Leeson
Model
E2102
Brand
WEG
Model
00156ET3E143T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3556
Brand
Baldor
Model
ECP3582T
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more