We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 100955.00 0.33 HP General Purpose Motor, 1 phase, 1800 RPM, 115/208-230 V, 48 Frame, TEFC 0.33 HP General Purpose Motor, 1 phase, 1800 RPM, 115/208-230 V, 48 Frame, TEFC
MODEL 100955.00
$298.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
6.6/3.3
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
61
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
48
Frame Length
5.25
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
8.75
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
L
KW
0.25
Length
13.75
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
59
Resistance main
6.16
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.500
Shaft Length
1.5
Shaft type
NEMA 48
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
7.88
48 Frame Motors
Regal Beloit Leeson&Reg; 100955.00
UPC: 691720005200 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 0.33 hp, 115/208 to 230 VAC, 6.6/2.9 to 3.3 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 48 Frame, 1/2 in Dia x 1-1/2 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 16 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 9.56 in L x 5.78 in W x 7.34 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 9.56 in L x 5.78 in W x 7.34 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 6.6/2.9 to 3.3 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 16 ft-lb |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 1-1/2 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3406
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | AA140310 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 1200-5M-09 |
| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-4066 |
| Brand | Goulds |
| Model | WE1532HHQ |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | 4051070 |
| Brand | StrongHold |
| Model | 56-CC-304 |
SKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/