We never sell your data to third parties
Baldor L3406 is a 0.33 horsepower, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 48 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like fans, blowers, and light-duty machinery, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. This foot-mounted (F1) motor provides reliable performance in industrial environments.
MODEL L3406
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$472.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
48
Frame Material
Steel
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
22
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
10.72 in
Phase
1
Power Factor
60
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.35
Shaft Diameter
0.5IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | . 33 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 50 |
| Specification Number | 34C51-5507 |
| Frame | 48 |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3414L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | X |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 767401 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3414L |
| Elec. Spec | 34WG5507 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34C051 |
| Layout | 34LYC051 |
| Frame | 48 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 10/2/2012 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3406
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34C51-5507 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/25/2010 | 14L 4P TEFC HOR 48 | |
| 34C51-5507 | BALDOR/COMMRCL MTR DOCK 7-13 | 2/25/2010 | 14L 4P TEFC HOR 48 | |
| 34C51-5507 | BALDOR/WESTVILLE | 2/25/2010 | 14L 4P TEFC HOR 48 |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3406 |
| SPEC. | 34C51-5507 |
| HP | . 33 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 6/3 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 48 |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 35 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 60 |
| PF | 60 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 3. 6 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 6. 8/3. 4 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 2. 95 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 32 Ohms A Ph / 4. 93 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 2. 55 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 67°C |
| Locked-Rotor Torque | 3. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 83°C |
| Starting Current | 13 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 41 | 52 | 60 | 67 | 73 | 71 |
| Efficiency | 33 | 41 | 52 | 60 | 61. 5 | 61. 5 | 61. 5 |
| Speed (RPM) | 1780 | 1760 | 1745 | 1725 | 1705 | 1680 | 1690 |
| Line Amperes | 2. 6 | 2. 7 | 2. 8 | 3 | 3. 3 | 3. 7 | 3. 4 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 2. 95 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 5 Ohms A Ph / 4. 81 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 2. 55 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 68°C |
| Locked-Rotor Torque | 3. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 26 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 41 | 52 | 59 | 65 | 67 | 66 |
| Efficiency | 34 | 49 | 56 | 59. 9 | 62 | 63 | 62. 4 |
| Speed (RPM) | 1783 | 1765 | 1745 | 1730 | 1710 | 1680 | 1698 |
| Line Amperes | 5. 2 | 5. 4 | 5. 6 | 6 | 6. 6 | 7. 4 | 6. 92 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA008584 | SA 34C51-5855 | 1 EA |
| RA005031 | RA 34C51-5855 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| WD1000A03 | 41531 AMP FLG. TERM, 4M/REEL(2. 5MIL) | 1 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3102A02SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A01 | IEC FH NO GREASER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| EC1270A02SP | ELEC CAP, 270-324 MFD, 125V, 1. 48D X 3. | 1 EA |
| 34GS3000SP | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| SP5056A24 | MODEL 34 TYPE L STATIONARY SWITCH WITH L | 1 EA |
| HA3100A44 | THRUBOLT 10-32 X 8. 000 | 4 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 34-3900T | C-FACE KIT | A8 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3406
Brand
Baldor
Model
L3406M
Brand
Leeson
Model
100955.00
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U511A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 213TTFCD6530 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/