We never sell your data to third parties
Leeson 103407.00 3/4 HP, 1725 RPM three-phase washdown duty motor with IEC 80 frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Designed for washdown environments requiring B5 flange mounting.
MODEL 103407.00
$1,391.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
2.4/1.2
DE Bearing Size
6204
DE Bearing Type
Ball
Design code
B
Duty
Continuous
Efficiency
78.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
80
Frame Length
8.5
Frame Material
Stainless Steel
Height
10.88
HP
0.75
Hz
60
Insulation class
F
IP code
56
KVA code
K
KW
0.56
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6204
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
79
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Extension
1.57
Shaft type
IEC
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 103407.00
UPC: 691720989296 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: IEC Metric Motors, Washdown Duty Motors, 0.75 hp, 208 to 230/460 VAC, 2.5 to 2.4/1.2 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 80 Frame, 0.75 in Dia x 1.57 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 36 ft-lb, B5 Flange/Round Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 7.87 in Dia x 12.26 in L x 9.89 in W
Features:
- All exterior components are 300 series stainless steel
- All sealing components are FKM for superior chemical resistance
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- End shields are O-ring sealed to the frame
- Double lip shaft seals on both ends of TEFC motors
- Removable hydrophobic breathers in opposite shaft end bell and conduit box equalize pressure without allowing moisture to enter
- Exterior fastener use minimized reducing the number of entry points for moisture
- Double sealed bearings are pre-lubricated with moisture resistant high temperature grease for long life
- Interior coatings applied to rotor and stator protect against corrosion and ease to clean construction
- New conduit box mounting system provides optimum sealing
- Ease to clean construction
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 7.87 in Dia x 12.26 in L x 9.89 in W |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 2.5 to 2.4/1.2 A |
| Mounting Type | B5 Flange/Round |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 80 |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 36 ft-lb |
| Shaft Size | 0.75 in Dia x 1.57 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | IEC Metric Motors, Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC 769 | CSA Certified | CSA LR33543 | UL E57948
Warranty:
1 Year
SKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-413001 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E5MR-400-15 |
SKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/