We never sell your data to third parties
Leeson 103412.00 0.75 HP, 1725 RPM three-phase washdown duty motor with S56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel construction with Class F insulation. UL and CSA listed.
MODEL 103412.00
$1,286.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
2.4/1.2
Design code
B
Drive End Bearing Size
6204
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
77
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
S56C
Frame Length
8
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
69
KVA code
K
KW
0.56
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6204
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
79
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 103412.00
UPC: 691720000236 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard Extreme Duck AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, 0.75 hp, 208 to 230/460 VAC, 2.5 to 2.4/1.2 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), S56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 36 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.5 in L x 6.63 in H
Features:
- All exterior components are 300 series stainless steel
- End shields are O-ring sealed to the frame
- Double sealed bearings are pre-lubricated with moisture resistant high temperature grease for long life
- Interior coatings applied to rotor and stator protect against corrosion and ease to clean construction
- Removable hydrophobic breathers in opposite shaft end bell and conduit box equalize pressure without allowing moisture to enter
- Washguard efficiencies meet EPAct mandates for non exempt motors when tested without shaft seals
- Exclusive IRIS inverter duty insulation system provides extra protection and long life and especially in inverter-driven applications
- IP69K enclosure protection
- Q-Car rotor cartridge for quick access color coded leads and full fact nameplate is laser etched on the motor frame
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 12.5 in L x 6.63 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 2.5 to 2.4/1.2 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | S56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 36 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
Brand
Baldor
Model
CSSWDM3542
| Brand | PEER Bearing |
| Model | W6204-2RLD |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | SCKD-GY-BP |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/