We never sell your data to third parties
Baldor VWDM3542 is a 0.75 horsepower, 1750 RPM, three-phase washdown duty motor with a NEMA 56C frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a standard F1 foot mounting configuration and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's washdown product line, built for environments requiring frequent cleaning.
MODEL VWDM3542
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$834.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TENV
Frame
56C
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
33
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.05 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35S603M515G1 |
| Frame | 56C |
| Weight | 33. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TENV |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3516M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 767548 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3516M |
| Elec. Spec | 35WGM515 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TENV |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35S603 |
| Layout | 35LYS603 |
| Frame | 56C |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 4/30/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 10/3/2012 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VWDM3542
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35S603M515G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/2010 | 16M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35S603P672G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/7/2008 | 14M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35S603-1864G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/21/2008 | 20M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35S603P672G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/5/2007 | 14M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35S603-1864G1 | BALDOR/WESTVILLE | 4/20/2007 | 20M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35S603-1864G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/18/2002 | 20M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35H828-1864 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 20M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35H828-1864 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 20M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35S603M515G1 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 16M 4P TENV VER 56C SP. 9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1496L |
|---|---|
| CAT. NO. | VWDM3542 |
| SPEC. | 35S603M515G1 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 2. 4/1. 2 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 56C |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 80 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TENV |
| SN | |
| SFA 2. 7/1. 35 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 24 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 781 Amps |
| Break-Down Torque | 9. 58 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 23. 06 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 13 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 05 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 80°C |
| Starting Current | 9. 72 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 51 | 65 | 74 | 80 | 84 | 80 |
| Efficiency | 63. 7 | 76. 1 | 80 | 81. 2 | 81 | 80. 1 | 81 |
| Speed (RPM) | 1787. 6 | 1775. 1 | 1762. 3 | 1748. 4 | 1732. 8 | 1717. 2 | 1733 |
| Line Amperes | 0. 815 | 0. 896 | 1. 02 | 1. 17 | 1. 36 | 1. 56 | 1. 36 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201499 | SA 35S603M298G1 | 1 EA |
| RA188794 | RA 35S603M298G1 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3008A01W | 35 CB. 50 NPT @ 6, MACH WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1039 | 05 MOLDED GASKET W/LIP, 1. 12 LEAD HOLE, | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M71MW | SPL FR ENDPLATE -TENV- SP. #9 (WHITE EPOX | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A48MW | SPL FACE MTD EP - 205 BRG - W/SEAL FOR W | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B49SP | SEAL 0. 938 X 1. 624 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 12XN1032S20 | 10-32 X 1-1/4 HEX M. S., STAINLESS STEEL | 2 EA |
| 35CB4522 | 35 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 35GS1030A02 | 35 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HW4600B32SP | V-RING SLINGER 1. 000 X 1. 540 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025Z20 | ACTIVATOR WILKOFAST 060. 32 | 0. 01 GA |
| MG1025W11 | PAINT- 781-101 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 017 GA |
| HA3100S08 | THRUBOLT 7. 375LG SS | 4 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1496L | SS WD UL CSA CC | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
VWDM3542
Brand
Baldor
Model
VWDM3542-5
Brand
Leeson
Model
113019.00
Brand
Baldor
Model
VDM3542
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0011A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 182TTFBD6015 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/