We never sell your data to third parties
Leeson 109075.00 DC SCR motor, 1 HP, 1750 RPM, ZS56C NEMA frame, Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 90V DC at 60 Hz with permanent magnet design for SCR drive control. Class F insulation, ball bearings. Washdown duty sealed construction for wet or sanitary environments.
MODEL 109075.00
This product has a minimum order quantity of (32 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
$1,645.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(32 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
9.5
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
81.6
Enclosure
TEFC
Frame
ZS56C
Frame Length
9.63
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
KW
0.75
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.05
Speed [Max]
1750
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
90
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 109075.00
UPC: 691720343005 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON Washguard DC Motor, 4-Pole Continuous Duty Low Voltage, Special Features: IEC Metric Motors, 1 hp, 90 VDC, 9.5 A, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), ZS56C Frame, 0.625 in Dia x 2.05 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 36 in-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 15.37 in L x 6.5 in W x 9.16 in H
Features:
- Combination of features and low cost make these ideal for many uses
- For use in OEM applications
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 15.37 in L x 6.5 in W x 9.16 in H |
| Voltage Rating | 90 VDC |
| Amperage Rating | 9.5 A |
| Power Rating | 1 hp |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | ZS56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Torque Rating | 36 in-lb |
| Shaft Size | 0.625 in Dia x 2.05 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | IEC Metric Motors |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreBrand
Baldor
Model
CDPSWD3545
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UCPG212D1 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451070 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-311087 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 9349XLD |
SKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/