We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 109108.00 DC SCR motor, 2 HP, 1800 RPM, S56CZ NEMA frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 48 V DC at 60 Hz with Class F insulation. Features 0.875" shaft diameter, 2.13" shaft length, ball bearings (6205 drive end, 6203 opposite drive end). Designed for low-voltage DC applications requiring reliable performance in a compact footprint.
MODEL 109108.00
$1,120.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
38
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
82.1
Enclosure
TEFC
Frame
S56CZ
Frame Length
11.5
Height
10.88
HP
2
Insulation Class
F
KW
1.5
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.13
Speed [Max]
1800
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
48
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 109108.00
UPC: 691720347508 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON DC Motor, Continuous Duty Low Voltage, Special Features: Permanent Magnet DC Motors, 1.49 kW, 48 VDC, 38 A, 1800 rpm, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), ZLS56CZ Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 70 in-lb, Bolt-On/C-Face Foot/Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 16.74 in L x 6.5 in W x 7.31 in H
Features:
- Oversized brushes for long life
- External access to brushes allows for easy replacement further prolonging motor life
- Heavy duty, stamped steel and bolt on base
- NEMA c-face mounting flange at no additional cost
- High strength rolled steel frame
- High starting torque for heavy load applications
- Linear speed torque characteristics throughout the speed range
- Capable of dynamic braking
- Simple two lead connection
- For battery, solar powered or generator supplied low voltage applications
Specs:
| Type | Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.74 in L x 6.5 in W x 7.31 in H |
| Voltage Rating | 48 VDC |
| Amperage Rating | 38 A |
| Power Rating | 1.49 kW |
| Mounting Type | Bolt-On/C-Face Foot/Rigid Base |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | ZLS56CZ |
| Rotation | Reversible |
| Torque Rating | 70 in-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Permanent Magnet DC Motors |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreBrand
Leeson
Model
108322.00
Brand
Leeson
Model
108053.00
Brand
Leeson
Model
109102.00
Brand
Leeson
Model
098382.00
Brand
Baldor
Model
CDP3445-V12
Brand
Baldor
Model
CDP3445-V24
Brand
Leeson
Model
109105.00
| Brand | Rossi |
| Model | R000162407 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6206C3 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | HRF721-10-B5-H-P20 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | HML 47 T |
SKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/