We never sell your data to third parties
Leeson 112626.00 1 HP, 1725 RPM single-phase washdown duty motor with 56 NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with Class F insulation. Rolled steel frame, 0.625" shaft diameter, ball bearings. Designed for washdown environments requiring moisture and corrosion resistance.
MODEL 112626.00
$601.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
12.8/6.4
Design code
N
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
75
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Length
6.25
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
K
KW
0.75
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
68
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 112626.00
UPC: 691720011027 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1 hp, 115/208 to 230 VAC, 12.8/6.4 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56 Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 3 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 11-3/4 in L
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- Stainless steel shaft
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
- Single phase motors feature an electronic solid state encapsulated switch
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 11-3/4 in L |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 12.8/6.4 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreSKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreSKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/