We never sell your data to third parties
Leeson 113582.00 0.75 HP, 3450 RPM single-phase washdown duty motor with 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 1.0 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, sealed ball bearings. Designed for washdown environments with corrosion-resistant construction.
MODEL 113582.00
$496.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
10.0/5.0
Design code
N
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
64
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
5.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
L
KW
0.56
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
76
Resistance main
2.4
RPM
3400 - 3600
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 113582.00
UPC: 691720012086 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 0.75 hp, 115/208 to 230 VAC, 10/5.2 to 5 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 18 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 11.37 in L x 8.75 in H
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- Stainless steel shaft
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
- Single phase motors feature an electronic solid state encapsulated switch
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 11.37 in L x 8.75 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 10/5.2 to 5 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 18 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 227315
Motors
I built scissor sharpening Machine. I have used your motors for over 10 years. the motor I used is now obsolete. is their someone there can give some information about the leeson motors.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | D960-8M-50 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6217C3 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | D390 |
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 227315
Motors
I built scissor sharpening Machine. I have used your motors for over 10 years. the motor I used is now obsolete. is their someone there can give some information about the leeson motors.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/