We never sell your data to third parties
Leeson 119228.00 1 HP, 3450 RPM single-phase agricultural motor with a 56CZ NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for milk transfer and other farm duty applications. UL/CSA listed with Class F insulation.
MODEL 119228.00
$591.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
12.0/6.0
Design code
L
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
70
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56CZ
Frame Length
6.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
J
KW
0.75
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
76
Resistance main
1.92
RPM
3400 - 3600
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.19
Shaft type
Single Special Extension
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 119228.00
UPC: 691720053744 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Farm Duty Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, Washdown Duty Motors, 1 hp, 115/208 to 230 VAC, 12/6.2 to 6 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56CZ Frame, 0.63 in Dia x 2.19 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 24 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.41 in L x 9.08 in H
Features:
- Washguard motor features for high pressure washdown applications
- Epoxy painted
- Single phase motors feature an electronic solid state encapsulated switch
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.41 in L x 9.08 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 12/6.2 to 6 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56CZ |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 24 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 2.19 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Farm Duty Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors, Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreBrand
Leeson
Model
119448.00
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R338B |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y458 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R451B |
SKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/