We never sell your data to third parties
Leeson 121179.00 1 HP, 1760 RPM three-phase general purpose motor with a 143TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, and sealed ball bearings. Suitable for continuous duty industrial applications.
MODEL 121179.00
$762.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.2/1.6
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Length
7
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
N
KW
0.75
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
68.5
Resistance main
12.96
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
1760
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 121179.00
UPC: 691720016794 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Continuous-Duty, 1 hp, 208 to 230/460 VAC, 3.4 A, 50/60 Hz Frequency, 3 ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 143TC Frame, 7/8 in Dia Shaft, Reversible Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, Foot/Rigid Mounting, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 13.25 in L x 8.64 in W x 7.32 in H Dimensions
Specs:
| Type | Continuous-Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.25 in L x 8.64 in W x 7.32 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.4 A |
| Mounting Type | Foot/Rigid |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 143TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 |
| Shaft Size | 7/8 in Dia |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1.149 |
SKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreSKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreBrand
WEG
Model
00118ET3E143TC-W22
Brand
Baldor
Model
CEM3546
Brand
Baldor
Model
CEM3546T
Brand
Baldor
Model
CEM3581T
Brand
Leeson
Model
121936.00
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0014C
Brand
WEG
Model
00118ET3ERS143TC
SKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreSKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/