We never sell your data to third parties
Leeson 121866.00 2 HP, 1745 RPM three-phase washdown duty motor with a 145T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 86.5% efficiency and 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, and sealed ball bearings for corrosion resistance in washdown environments.
MODEL 121866.00
$790.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
5.8/2.9
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
86.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Length
8
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
L
KW
1.5
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
75.6
Resistance main
6
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
1745
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 121866.00
UPC: 691720005415 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 2 hp, 230/460 VAC, 5.8/2.9 A, 60 Hz, 3 ph, 1745 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145T Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 6 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.93 in L x 7.3 in H
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.93 in L x 7.3 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 5.8/2.9 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1745 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145T |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 6 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
Brand
Baldor
Model
EWDM3558T
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-402240 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/