We never sell your data to third parties
Leeson 131631.00 3 HP, 1740 RPM single-phase general purpose motor with NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. UL and CSA listed.
MODEL 131631.00
$781.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
77
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
115/208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131631.00
UPC: 691720018514 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 3 hp, 115/208 to 230 VAC, 33.6/16.8 A, 60 Hz, 1 ph, 1740 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184TC Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 9 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 16.47 in L x 11.31 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.47 in L x 11.31 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 33.6/16.8 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184TC |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 9 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
Warranty:
1 Year
SKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreBrand
Baldor
Model
CL3619TM
Brand
Leeson
Model
131603.00
Brand
Leeson
Model
131857.00
Brand
Leeson
Model
131994.00
Brand
Baldor
Model
VFDL3610TM
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6210ZZEC3 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 7212HG1UJ84 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1420-5M-120 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R8V1500-5 |
SKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/