We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3774T is a 10 HP, 1760 RPM, 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors, it operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation and NEMA Design B torque characteristics.
MODEL EM3774T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,996.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
191
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.45 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 6 |
| Specification Number | 07H002Y179G1 |
| Frame | 215T |
| Weight | 188. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0748M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | K |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0748M |
| Elec. Spec | 07WGY179 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 07H002 |
| Layout | 07LYH002 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 5/7/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3774T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07H002Y179G1 | BALDOR/OZARK | 3/4/2011 | 48M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002Y179G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/4/2011 | 48M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002X776 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/21/2005 | 48M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002X253 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/9/2005 | 50M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002X776 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/10/2005 | 48M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002X253 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/22/2005 | 50M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002X776 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/18/2005 | 48M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002X253 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/20/2002 | 50M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002W747 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 50M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 07H002W747 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 50M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3774T |
| SPEC. | 07H002Y179G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 24. 4/12. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 44 Amps |
| Break-Down Torque | 80. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 08 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 40. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Locked-Rotor Torque | 52. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 80°C |
| Starting Current | 81 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 71 | 80 | 83 | 85 | 85 | 84 |
| Efficiency | 90. 4 | 92. 5 | 92. 9 | 92. 3 | 90. 9 | 89. 1 | 91. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1782 | 1774 | 1763 | 1751 | 1737 | 1756 |
| Line Amperes | 5. 24 | 7. 1 | 9. 42 | 12. 2 | 15. 2 | 18. 7 | 14 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194691 | SA 07H002Y179G1 | 1 EA |
| RA182277 | RA 07H002Y179G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 37EP1100A41 | FR ENDPLATE MACH FOR GREASER & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1101A22 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 036 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 07PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 37-1304 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3774T-5
Brand
Baldor
Model
EM3774T-8
Brand
Baldor
Model
EM3774T
Brand
Baldor
Model
EM3774T-8G
Brand
WEG
Model
01018ET3E215T-W22
Brand
Baldor
Model
EM3714T
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0104
Brand
Marathon Electric
Model
GT1019A
Brand
Teco-Westinghouse
Model
EP0104
Brand
Baldor
Model
ECP3774T
Brand
Baldor
Model
EM3714T-BG
Brand
Baldor
Model
ECP3774T-4
| Brand | Thomas |
| Model | 10002633 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HP6A24W |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 855T-B10DD6 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800TC-P26R |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/