We never sell your data to third parties
Leeson 191478.00 1 HP, 3450 RPM, 1-phase TEFC washdown duty motor with 56C NEMA frame and stainless steel construction. Operates on 115-230V at 60 Hz with Class F insulation and ball bearings. Designed for food processing and sanitary applications requiring corrosion resistance.
MODEL 191478.00
$1,042.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
12.4/6.2
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
70
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
6.12
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
10
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
K
KW
0.75
Length
13.78
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
76
Resistance main
2.674
RPM
3400 - 3600
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115-230
Width
10
Regal Beloit Leeson&Reg; 191478.00
UPC: 691720399477 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Special Features: Capacitor Start Motors, Inverter Ready, 1 hp, 115/230 VAC, 12.4/6.2 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 11.1 in L x 8.5 in H
Features:
- Paint free exterior
- Stainless steel output shafts
- Re-positional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- IRIS inverter duty insulation system
- Laser etched full-fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 11.1 in L x 8.5 in H |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Amperage Rating | 12.4/6.2 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 1 ph |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Capacitor Start Motors, Inverter Ready |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | HML-82 T |
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-2560 |
SKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/