We never sell your data to third parties
Baldor VEJMM3211T is a 3 HP, 1765 RPM, 3-phase electric motor with a 184JM NEMA frame and ODTF (Open Drip Proof, Totally Enclosed Fan Cooled) enclosure. Designed for pump applications, it features a standard F1 foot mounting configuration, operates on 60 Hz, and is built for general-purpose industrial use. This motor is suitable for driving centrifugal pumps, fans, and other machinery requiring reliable performance.
MODEL VEJMM3211T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,076.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
ODP
Frame
182JM
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
74
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.04 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36N072S658G1 |
| Frame | 184JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | ODTF |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS658 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | ODTF |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36N072 |
| Layout | 36LYN072 |
| Frame | 184JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/1/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEJMM3211T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36N072S658G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/1/2011 | 30M 4P ODTF VER 182JM DRIPCOVER EXT FAN | |
| 36N072S269G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/15/2010 | 30M 4P ODTF VER 182JM DRIPCOVER EXT FAN | |
| 36N072T862G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/11/2005 | 34M 4P ODTF VER 182JM DRIPCOVER EXT FAN | |
| 36N072Y434G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P ODTF VER 182JM DRIPCOVER EXT FAN | |
| 36N072Y434G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 28M 4P ODTF VER 182JM DRIPCOVER EXT FAN |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEJMM3211T |
| SPEC. | 36N072S658G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 8. 4/4. 2 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 184JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 8. 5 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | ODTF |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 87 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 43 Amps |
| Break-Down Torque | 37. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 8716 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 17. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 24°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 28°C |
| Starting Current | 32. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 53 | 66 | 73 | 79 | 81 | 77 |
| Efficiency | 80. 2 | 87. 5 | 89. 5 | 89. 7 | 89. 5 | 88. 7 | 89. 6 |
| Speed (RPM) | 1791. 1 | 1783 | 1774. 5 | 1765. 5 | 1755. 7 | 1744. 8 | 1760 |
| Line Amperes | 2. 6 | 2. 99 | 3. 54 | 4. 25 | 4. 97 | 5. 83 | 4. 68 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200995 | SA 36N072S270G1 | 1 EA |
| RA188300 | RA 36N072S270G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A03 | SPL FR ENDPLATE -OPEN- FOR EXT FAN & DRI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3405A02 | PUEP 182-4C OPEN 207 BRG W/BAFF. TSLV, G | 1 EA |
| 36AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 36FN3000A01SP | EXFN, PLASTIC, 7. 00 OD, . 912 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4012A01 | DRIP COVER NOTCH BOTTOM, W/ AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3101A28 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 500 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEJMM3313T
Brand
Baldor
Model
VEJMM3211T
Brand
Baldor
Model
VEFWDM3554T
Brand
Baldor
Model
VEJMM3154T
Brand
Baldor
Model
VEJMM3615T-5
| Brand | SMC |
| Model | NCDRA1BS50-90CZ-M9PVSAPCS |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | SSV-RKD-10-E |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/