We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3610T is a 3 HP, 3450 RPM 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and compressors, it features a 1.15 service factor, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and uses F1 (foot mounted, standard conduit box left) mounting. This NEMA Premium motor offers high efficiency and reliable performance in industrial environments.
MODEL EM3610T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,043.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
50
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
15.16 in
Phase
3
Power Factor
92
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35L100Q060G2 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3532M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3532M |
| Elec. Spec | 35WGQ060 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35L100 |
| Layout | 35LYL100 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 10/24/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3610T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35L100Q060G2 | BALDOR/WESTVILLE | 10/29/2012 | 32M 2P TEFC HOR 182T SUPER E | |
| 35L100Q060G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/29/2012 | 32M 2P TEFC HOR 182T SUPER E | |
| 36G271S041 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/7/2010 | 20M 2P TEFC HOR 182T SUPER-E | |
| 36G271T861 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/6/2005 | 24M 2P TEFC HOR 182T SUPER-E | |
| 36G271X670G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 2P TEFC HOR 182T SUPER-E | |
| 36G271X670G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 2P TEFC HOR 182T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3610T |
| SPEC. | 35L100Q060G2 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 7. 9-7. 2/3. 6 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 92 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 7. 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 61 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 17 Amps |
| Break-Down Torque | 19. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 7916 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 11. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 72°C |
| Starting Current | 33. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 81 | 88 | 92 | 93 | 94 | 93 |
| Efficiency | 83. 7 | 87. 9 | 88. 2 | 87. 2 | 85. 6 | 83. 5 | 86. 2 |
| Speed (RPM) | 3562. 2 | 3530. 9 | 3497. 8 | 3462. 5 | 3420. 8 | 3375. 4 | 3437 |
| Line Amperes | 1. 5 | 2. 08 | 2. 79 | 3. 57 | 4. 46 | 5. 44 | 4. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA253373 | SA 35L100Q060G2 | 1 EA |
| RA240190 | RA 35L100Q060G2 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3113A01 | PU ENDPLATE, MACH W/206 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A24 | THRUBOLT 10-32 X 10. 625 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3301 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1304A62SP | FLANGE MTD ENDPLATE 182-4TD -ENCL (LESS | A8 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3610T-57
Brand
Baldor
Model
EM3610T
Brand
Baldor
Model
EM3610
Brand
Baldor
Model
EM3660T
Brand
WEG
Model
00336ET3E182T-W22
Brand
Baldor
Model
ECP3660T
Brand
Baldor
Model
ECP3660T-4
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/