We never sell your data to third parties
Baldor EL3514 is a 1.5 HP, 1760 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56H frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance. It is designed for applications such as fans, blowers, conveyors, and pumps.
MODEL EL3514
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,127.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56H
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
58
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.79 in
Phase
1
Power Factor
98
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35J385S759G1 |
| Frame | 56H |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3540LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AG |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3540LC |
| Elec. Spec | 35WGS759 |
| CD Diagram | CD0055 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35J385 |
| Layout | 35LYJ385 |
| Frame | 56H |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EL3514
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35J385S759G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40LC 4P TEFC HOR 56H SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2116L |
|---|---|
| CAT. NO. | EL3514 |
| SPEC. | 35J385S759G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 12. 6/6. 3 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 56H |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | L |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 84 |
| PF | 94 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 14. 4/7. 2 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 12 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 6 Ohms A Ph / 1. 26 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 48°C |
| Locked-Rotor Torque | 12. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 62°C |
| Starting Current | 51 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 71 | 85 | 92 | 94 | 95 | 95 | 95 |
| Efficiency | 72. 9 | 84. 4 | 86. 2 | 86. 2 | 84. 1 | 81 | 84. 9 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781 | 1771 | 1759 | 1744 | 1728 | 1750 |
| Line Amperes | 2. 4 | 3. 5 | 4. 7 | 6. 1 | 7. 7 | 9. 5 | 7. 2 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 45 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 31 Amps |
| Break-Down Torque | 15 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 5114 Ohms A Ph / 1. 2489 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 11. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 53°C |
| Locked-Rotor Torque | 15. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 64°C |
| Starting Current | 55. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 52 | 69 | 80 | 85 | 89 | 90 | 87 |
| Efficiency | 64. 3 | 76. 1 | 80 | 80. 8 | 79. 4 | 77. 3 | 80 |
| Speed (RPM) | 1783. 8 | 1773. 9 | 1763 | 1750. 3 | 1735. 3 | 1716. 3 | 1741 |
| Line Amperes | 3. 69 | 4. 5 | 5. 62 | 6. 99 | 8. 58 | 10. 4 | 7. 94 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA025960 | SA 35J385S759G1 | 1 EA |
| RA022010 | RA 35J385S759G1 | 1 EA |
| OC3040F09SP | CYL OIL CAP 40MFD/370V | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35CB3801SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| 34GS3002 | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HA7010 | CAPACITOR RETENTION CLAMP | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A02SP | STD PU ENDPLATE-ENCL-205 BRG LESS GREASE | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| NP2116L | ALUM SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100A26 | THRUBOLT 10-32 X 11. 500 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| SP5181A01 | MODEL 35 LC TORQ STAT SWITCH LEAD ASSY | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreBrand
Baldor
Model
EL3514T
Brand
Baldor
Model
EL3514
Brand
Baldor
Model
L3514T
Brand
Leeson
Model
113769.00
Brand
Leeson
Model
G1376
Brand
Leeson
Model
C297
Brand
Baldor
Model
EL3514T
Brand
Leeson
Model
I201
Brand
WEG
Model
00218ES1E145T-S
Brand
US Motors
Model
T32CA2J14
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/