We never sell your data to third parties
Leeson 113929.00 1.50 HP, 1425 RPM single-phase electric motor with 56H NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 110/220V at 50 Hz with 76% efficiency. Rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Designed for applications requiring 50 Hz voltage configurations.
MODEL 113929.00
$755.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
17.2/8.6
Design code
NO DESIGN CODE
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
76
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
TEFC
Frame
56H
Frame Length
8
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
50
Height
12.88
HP
1.50
Hz
50
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
J
KW
1.1
Length
17.94
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
78
RPM
1425
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized ( Not Protector)
Voltage
110/220
Width
13.06
See all of our 1.5 HP 56H Motors
Regal Beloit Leeson&Reg; 113929.00
UPC: 691720012895 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON® AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1.5 hp, 110/220 VAC, 17.2/8.6 A, 50 Hz, 1 ph, 1425 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56H Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 5.5 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.48 in L x 8.69 in H
Features:
- High efficiency energy saving designs
- Centrifugal switch designed for 50 Hz service
- High torque designs
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.48 in L x 8.69 in H |
| Voltage Rating | 110/220 VAC |
| Amperage Rating | 17.2/8.6 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Speed | 1425 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56H |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 5.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 2526454
Great supplier
This was the first time I order from MRO Supply They were the best priced and on time I would highly recommend them
Read moreSKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreBrand
Leeson
Model
110424.00
Brand
Baldor
Model
L3514-50
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | P57300 |
SKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 2526454
Great supplier
This was the first time I order from MRO Supply They were the best priced and on time I would highly recommend them
Read moreSKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/