We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor L3514-50 is a 1.5 HP, 1425 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for 50 Hz operation, it features a 1.15 service factor, F1 foot mounting with a standard left-side conduit box, and is suitable for applications like pumps, fans, and conveyors in industrial settings.
MODEL L3514-50
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$950.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
50
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
46
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.48 in
Phase
1
Power Factor
98
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1425
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1500
Voltage
110/220
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1425 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35E08Y989 |
| Frame | 56 |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 110/220 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3535LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AL |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787514 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3535LC |
| Elec. Spec | 35WGY989 |
| CD Diagram | CD0055 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35E008 |
| Layout | 35LYE008 |
| Frame | 56 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/27/2013 |
| Leads | 4#16 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3514-50
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35E08Y989 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35LC 4P TEFC HOR 56 |
| Nameplate No. | NP1372L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3514-50 |
| SPEC. | 35E08Y989 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 110/220 |
| AMP | 16/8 |
| RPM | 1425 |
| FRAME | 56 |
| HZ | 50 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | L |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 73 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP54 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 11. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 549 Ohms A Ph / 1. 92 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 74°C |
| Locked-Rotor Torque | 12 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 94°C |
| Starting Current | 86 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 71 | 86 | 83 | 92 | 91 | 87 | 91 |
| Efficiency | 63. 6 | 75. 6 | 78. 2 | 77. 1 | 73. 5 | 65. 9 | 74. 9 |
| Speed (RPM) | 1484 | 1469 | 1451 | 1429 | 1399 | 1348 | 1411 |
| Line Amperes | 5. 92 | 8. 19 | 12. 1 | 14. 5 | 18. 9 | 25. 5 | 17. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA025963 | SA 35J385W159 | 1 EA |
| RA022013 | RA 35J385W159 | 1 EA |
| OC3015F12SP | CYL OIL CAP 15MFD/370V | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| TP5059 | GENERIC THERMAL KIT | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35CB3801SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| 34GS3002 | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HA7010 | CAPACITOR RETENTION CLAMP | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A02SP | STD PU ENDPLATE-ENCL-205 BRG LESS GREASE | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| LC0016 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| HA3100A22 | THRUBOLT 10-32 X 10. 125 | 4 EA |
| SP5056A61 | MODEL 35 LC STATIONARY SWITCH LEAD ASSY | 1 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3514A
Brand
Baldor
Model
L3514T
Brand
Baldor
Model
L3514TM
Brand
Baldor
Model
L3514
Brand
Baldor
Model
L3514T-50
Brand
Leeson
Model
113929.00
Brand
Leeson
Model
110424.00
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-662210 |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | A91273 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/