We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor L3514T-50 is a 1.5 HP, 1425 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 145T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for 50 Hz operation, this motor is suitable for applications such as pumps, fans, and conveyors. It features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance for reliable industrial use.
MODEL L3514T-50
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$950.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
50
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
51
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.53 in
Phase
1
Power Factor
98
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1425
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1500
Voltage
110/220
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1425 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35EE001Y989G1 |
| Frame | 145T |
| Weight | 51. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 110/220 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3535LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787514 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3535LC |
| Elec. Spec | 35WGY989 |
| CD Diagram | CD0055 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35EE001 |
| Layout | 35LYEE001 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/22/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/27/2013 |
| Leads | 4#16 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3514T-50
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35EE001Y989G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/23/2009 | 35LC 4P TEFC HOR 145T | |
| 35E01Y989 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35LC 4P TEFC HOR 145T | |
| 35E01Y989 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 35LC 4P TEFC HOR 145T |
| Nameplate No. | NP1372L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3514T-50 |
| SPEC. | 35EE001Y989G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 110/220 |
| AMP | 16/8 |
| RPM | 1425 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 50 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | L |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 73 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP54 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 11. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 549 Ohms A Ph / 1. 92 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 74°C |
| Locked-Rotor Torque | 12 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 94°C |
| Starting Current | 86 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 71 | 86 | 83 | 92 | 91 | 87 | 91 |
| Efficiency | 63. 6 | 75. 6 | 78. 2 | 77. 1 | 73. 5 | 65. 9 | 74. 9 |
| Speed (RPM) | 1484 | 1469 | 1451 | 1429 | 1399 | 1348 | 1411 |
| Line Amperes | 5. 92 | 8. 19 | 12. 1 | 14. 5 | 18. 9 | 25. 5 | 17. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189103 | SA 35HH612W114 | 1 EA |
| RA176822 | RA 35HH612W114 | 1 EA |
| OC3015F12SP | CYL OIL CAP 15MFD/370V | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| TP5059 | GENERIC THERMAL KIT | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35CB3801SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| 34GS3002 | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| HA7010 | CAPACITOR RETENTION CLAMP | 1 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A01SP | STD PU EP-ENCLOSED-205 BRG-W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1087 | LABEL, MANUAL RESET (ROLL LABEL) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 4 EA |
| SP5056A61 | MODEL 35 LC STATIONARY SWITCH LEAD ASSY | 1 EA |
| 34GS5003 | FOAM SLEEVE, ID = 2 1/16' X 3 3/8' | 1 EA |
| HA3100A22 | THRUBOLT 10-32 X 10. 125 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0016 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3514TM
Brand
Baldor
Model
L3514T
Brand
Baldor
Model
L3514A
Brand
Baldor
Model
L3514M
Brand
Baldor
Model
L3514T-50
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6207-2NSE9C3 |
| Brand | McGill Bearing |
| Model | CYR 3/4 S |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/